Testovi mobitela

HTC Desire 500

Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500 Desire 500
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 08-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1900 / 2100
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 131,8 x 66,9 x 9,9
Masa uređaja (g) 123
Operativni sustav Android 4.2 Jelly Bean
Chipset Qualcomm MSM8225Q Snapdragon 200
Procesor Cortex-A5
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 203
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,3
Rezolucija ekrana 480 x 800
Tehnologija ekrana TFT
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 217
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 1 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 1,6 megapiksela (1536 x 1024)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1280 x 720
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 900/2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1800
Vrijeme razgovora 2G (h) 12
Vrijeme čekanja 2G (h) 435
Vrijeme razgovora 3G (h) 12
Vrijeme čekanja 3G (h) 435
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Ne
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Google aplikacije, SNS integracija, USB-on-the-go, Geo-tagging, Dropbox besplatno 25 GB,HTC Sense UI
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 9
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 5054
Trajanje baterije u praksi (dana) 1,5
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 2.299 kuna
Info HTC Hrvatska



http://www.htc.com/hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Pristupačan Quad-core
Autor: Ivan Luzar

Novi adut HTC-ove srednje klase opasan je za sve, a uz snažan procesor, u prilog mu idu Blinkfeed i vrlo optimiziran sustav

Nakon Desirea X, na test nam je došao njegov nasljednik ili makar daljnji rođak, Desire 500. Vrlo dobrim specifikacijama i odličnom cijenom, postavlja se kao opasna konkurencija cijeloj srednjoj klasi, ali i konkurencija vlastitim redovima, ponajprije HTC One Miniju. Donosimo opširan review/recenziju.

Sadržaj pakiranja

HTC Desire 500 na test smo dobili u običnoj bijeloj kutiji u kojoj smo pronašli punjač i USB kabel dužine 100 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Na test smo dobili bijelu verziju HTC-a Desire 500 koja bi trebala više odgovarati mlađoj populaciji, no na izboru je i smirenija, crna verzija. Stražnja stranica je bijele boje i vrlo glatka, s kamerom i bljeskalicom pri vrhu, HTC logotipom u sredini te zvučnikom i Beats Audio logotipom pri dnu. Bočne stranice omeđene su plavom linijom koja je prekinuta samo na desnoj strani uređaja, između tipaka za pojačavanje, odnosno stišavanje volumena zvuka. Lijeva stranica je potpuno glatka, na dnu su micro USB utor i mikrofon dok na gornjoj u lijevom kutu nalazimo tipku za otključavanje (poput HTC Onea) i desno 3,5 mm audio utor. Pozicioniranje tipke na lijevo ljevacima će biti pravo zadovoljstvo dok će dešnjaci morati prst protegnuti malo više. Međutim, i ljevaci i dešnjaci će imati problema s tipkom za otključavanje budući da je ona gotovo uvučena u kućište, čime ju je vrlo teško pritisnuti. Često nam se dogodilo da smo mislili da smo stisnuli tipku za otključavanje, pa smo čekali da se ekran upali, ali čekanje je bilo uzalud.

 

Izrada je na vrlo visokom nivou i o kvaliteti imamo same riječi pohvale. Kućište nigdje ne škripi te je uređaj vrlo čvrst. Glatka površina odaje dojam kvalitete i podsjeća nas na plastično kućište iz premium klase uređaja. Zanimljiv je i način otvaranja uređaja, budući da na cijelom uređaju nema niti jednog otvora za staviti nokat i otvoriti masku. Nokat je potrebno staviti na otvor micro USB priključka i snažno povući kako bi se odvojilo kućište i sam uređaj. Time se stiče dojam kao da se radi o kućištu na kojem je baterija nezamjenjiva.

 

HTC na Desireu 500 nastavlja raspored kapacitivnih tipaka prvi put viđen na Oneu. No međutim, na Desireu 500 HTC logo nalazi se pri vrhu prednje stranice, pored prednje kamere, pa time prostor između dvije navigacijske tipke djeluje veoma prazno. Tipka za multitasking je uklonjena pa nalazimo samo tipku za nazad i home tipku, dok se ekran multitaskinga otvara s dva pritiska na home tipku. Nije najpraktičnije rješenje, ali funkcionira nakon određenog vremena privikavanja.

Ekran i tipkovnica

Ekran Desirea 500 ima WVGA rezoluciju (480x800) s pikselima raspoređenim na 4,3 inča. Oštrina je prosječna za uređaj ove klase, no bogatstvo boja je iznadprosječno. Kontrasti i svjetlina usporedivi su s ostalim HTC modelima više klase. Vidljivost pri suncu je dobra, no samo pri najjačem stupnju osvjetljenja.

 

Preciznost tipkovnice je na visokoj razini, kao i kod svih HTC-ovih modela. Za razliku od nekih prijašnjih modela HTC-ove srednje klase, na Desireu 500 je moguće promijeniti tipkovnicu iz QWERTY u QWERTZ raspored tipaka. Ispravak riječi je dostupan i za hrvatski jezik, a on funkcionira kao i na ostalim uređajima, što bi značilo da nisu sve preinake dobrodošle.

Operativni sustav, procesor, sučelje i brzina rada

Android 4.1.2 Jelly Bean i HTC Sense 5.0 je kombinacija poznata s HTC One-a, a nalazi se i na Desireu 500. Dojam četverojezgrenog Snapdragona 200 kvare zastajkivanja u ekranu zaključavanja, poglavito kod povlačenja ikona prema gore te pri izmjeni programa unutar multitasking menija. Pri izmjeni programa, sličica, tj. screenshot programa se uvećava s umanjene rezolucije na rezoluciju samog ekrana pa time prikaz postaje zamućen na par trenutaka. Ovisno o tome koliko je intenzivna aplikacija, toliko traje zamućenje. Pri ponovnom otvaranju Real Racinga 3, ekran je ostao zamućen i do 3 sekunde. U drugim slučajevima nemamo zamjerke, sve aplikacije su se otvarale brzo, bez zastajkivanja te bismo po performansama mogli zaključiti da se radi o puno skupljem modelu.

 

Paljenje uređaja s uključenim „Brzim podizanjem sustava“ iznosilo je impresivnih 9 sekundi, dok je s tom isključenom opcijom iznosilo 38 sekundi.

 

Prečaci na dnu ekrana su izmjenjivi te su istovjetni u lockscreenu i home screenu. Povlačenjem ikone s lockscreena prema sredini otvara se aplikacija, no ekran je moguće i otključati samim pomakom prsta sa sredine ekrana prema gore.

 

Najveća novost naspram prethodnika je zasigurno HTC-ov Blinkfeed predstavljen na Oneu. Blinkfeed je okno homescreena koje je pozicionirano krajnje lijevo i ono služi kao glavni ekran homescreena, makar je moguće i konfigurirati drugo okno kao glavno. U njemu se na jednom mjestu mogu dobiti ključne informacije poput vremena, vijesti te informacija s društvenih mreža. Ostala okna se nalaze isključivo desno, a dodatno okno nije moguće konfigurirati lijevo od Blinkfeeda. Maksimalno je moguće podesiti 5 okna, tj. jedno okno za Blinkfeed i 4 dodatna, što je poprilično malo budući da svako dodatno okno može sadržati do 16 aplikacija ili widgeta u 4x4 rasteru.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i aplikacija za pozive su integrirani u jednu aplikaciju s više odjeljaka. Pomicanje između odjeljaka je moguće horizontalnim pomicanjem u lijevo, odnosno desno, gdje nalazimo popis poziva, brojčanik, favorite, kontakte i grupe. Kontakti se mogu sinkronizirati s računalom, Google računom i društvenim mrežama. Kvaliteta poziva bila je na visokoj razini, bez ikakvih propuštenih poziva ili većih padova kvalitete poziva. Zvučnik za pozive je zadovoljavajuće glasnoće, no u bučnijim okuženjima, poželjeli smo da je glasniji. Facebook, Google+ i Twitter dolaze predinstalirani, a njihova integracija u Android sustav je vrlo duboka. Klijenti za ostale društvene mreže mogu se skinuti s Google Play Storea. Gotovo svaki sadržaj je moguće dijeliti na društvene mreže putem share tj. „dijeli“ gumba kojeg nalazimo u aplikacijama. U Blinkfeed je također moguće integrirati društvene mreže poput Facebooka, Twittera, LinkedIna i Flickra te se istaknuti sadržaji, npr. sadržaj s najviše lajkova na Facebooku, prikazuje na glavnoj stranici korisničkog sučelja.

E-mail i poruke

Uz Googleov Gmail koji je standardan za sve uređaje, Desire 500 također ima i HTC-ov predinstalirani klijent za druge mail servise. Oba su radila besprijekorno te su e-mail poruke stizale bez ikakvih problema.

 

Aplikacija za SMS poruke je također standardne funkcionalnosti, no moguće joj je mijenjati izgled. Poruke se grupiraju prema pošiljatelju i sortiraju kronološki.

Procesor i memorija

Četverojezgreni Snapdragon 200 čipset radnog takta 1,2 GHz surađuje s Adreno 203 grafičkim podsustavom i time pruža relativno brz rad.

 

Desire 500 posjeduje 4 GB interne memorije, no korisniku je dostupno samo 1,2 GB, što je u današnje vrijeme vrlo malo. Memorija je proširiva preko microSD kartice maksimalnog kapaciteta 64 GB.
 

Dostupno je 1 GB DDR2 RAM memorije što postaje standard za ovu klasu uređaja.

Baterija i trajanje

Baterija kapaciteta 1800 mAh Desireu 500 daje prosječno vrijeme korištenja. Uz 1 sat slušanja glazbe, 30 minuta surfanja, 30 minuta poziva i 1 sat igranja igara, na kraju dana Desire 500 je imao oko 40% preostalog kapaciteta, no kada smo na ovo standardno korištenje dodali i oko sat vremena GPS navigacije, baterija je bila na 5% na kraju dana. Umjerenijim korištenjem, 1,5 dana je vrlo realno.

Multimedija, FM radio, glazba

Za reproduciranje glazbe uz HTC-ov Music, na raspolaganju nam je i predinstalirani Google Play Music kojim nije moguće kupovati, ali je moguće reproducirati glazbu. Iako u paketu nismo dobili Beats Audio slušalice, koristeći Sonyjeve MDREX10LPB osjetili smo veliku razliku između isključene i uključene softverske postavke za Beats Audio. Uz vrlo glasnu reprodukciju, bassovi su vrlo izraženi i zvuk je bogatiji, no pri nižoj kvaliteti zapisa, moguć je pokoji izraženiji šum. Vanjski zvučnik je bučan i vrlo dobre kvalitete, sa šumovima samo pri najjačem volumenu zvuka, no daleko je od Boomsounda s HTC Onea.

 

Galerija nema problema s otvaranjem .mp4 i .mkv datoteka do 720p rezolucije, no pri 1080p zastajkivanja su češća. No 1080p video niti nema previše smisla na ekranu WVGA rezolucije. Galerija slike učitava vrlo brzo, a posebice je zanimljiva „Video highlights“ funkcija galerije koja unutar grupacije slika i videa sama po sebi radi novi video u trajanju 30 sekundi s jednom od šest dostupnih tema te je prijelaz s jedne slike na drugu usklađen s ritmom glazbe.

 

Ugrađeni FM radio kao i kod ostalih uređaja radi samo s priključenim slušalicama te vrlo dobro hvata postaje. Uz ugrađeni, dostupan je i internetski radio putem predinstalirane aplikacije TuneIn koja obuhvaća većinu popularnijih radio stanica u Hrvatskoj.

Fotoaparat i video

Osam megapiksela za srednju klasu postaje već polako standard. No, osam megapiksela na Desireu 500 upotpunjeno je BSI senzorom veličine 1/3,2 inča ispred otvora od F2,0 uz objektiv od 28 mm. Ovakve specifikacije su za srednju klasu vrlo dobre te bi mogle posramiti i pokoji uređaj više klase. Samo sučelje se pali za 1 sekundu iz locksreena i homescreena te je trenutno spremno za slikanje. Unutar istog sučelja moguće je slikati i snimati video maksimalne rezolucije 720p i 30 fps. Među ostalim opcijama nudi se slikanje smješka, HDR, panoramsko slikanje, noćno te zaštita od podrhtavanja. Prednja kamera od 1,6 megapiksela slika slike razlučivosti 880 x 1456 piksela te je zadovoljavajuće kvalitete za video pozive i pokoji autoportret.

 

Sama kvaliteta slike je zadovoljavajuća, makar smo očekivali više računajući na odlične specifikacije kamere. Slike su dobre oštrine i dobrog kontrasta, no pri zumiranju se vidi veći šum. Zamućenja su minimizirana zbog vrlo brzog slikanja. Za vrijeme slikanja na koje smo navikli na drugim uređajima srednje klase, Desire 500 je već uslikao 2-3 slike, koje su automatski pohranjene i grupirane zajedno u galeriji, no u galeriji se prikazuje najbolja iz grupe.

 

Video snimanje je moguće u 720p rezoluciji, a posebice je interesantna mogućnost HDR slikanja u kojoj je kontrast slike veći. Unatoč 30 fps video zapis ima podosta zamućivanja pri kretanju, no prilagođavanje novim uvjetima osvjetljenja je vrlo dobro i brzo.

 

Fotografirano s HTC Desire 500:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381496247.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381496552.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381497616.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

HTC Desire 500 nudi većinu protokola za povezivanje pa tako nalazimo Wi-Fi, HSDPA, Bluetooth 4.0 te DLNA za zrcaljenje prikaza s ekrana na televizor. Dual SIM verzija povrh toga nudi još i NFC komunikaciju.

 

Uz Googleov Chrome predinstaliran je i standardan HTC-ov Internet pretraživač. Oba rade vrlo dobro, bez grešaka u prikazu, no Chrome je nešto brži u učitavanju kompleksnijih stranica. Međutim, HTC-ov pretraživač je vrlo zanimljiv zbog funkcije otvaranja web stranice kao članka. Kada se stranica otvori kao članak, uklanjaju se sve nebitne informacije poput reklama te ostaje samo filtrirani tekst i slike koje se odnose na sami članak. Ova funkcija je posebice korisna kada se pregledavaju mobilne stranice i news portali jer onda pretraživač sam prepozna da se radi o članku, čime se učitavanje ubrzava, a potrošnja podataka smanjuje.

Benchmark test

Benchmark test smo obavili s Quadrant Standardom i Vellamom. Desire 500 je postigao 5054 boda u Quadrantu te se time pozicionirao na sam vrh ljestvice ispred HTC One X-a.

U Vellamu, Desire 500 je dobio 1667 bodova za HTML dio zauzimajući također prvo mjesto ispred HTC One X-a. 376 bodova za Metal dio testa gura ga pak između Motorole Droid RAZR i Xiaomija MI-One Plusa.

Navigacija

Desire 500 ne dolazi s predinstaliranim navigacijskim programima osim Google Karta, koje na žalost ne podržavaju glasovnu navigaciju u Hrvatskoj. Za glasovno navođenje dostupni su programi s Google Play Storea, kao npr. besplatni MapFactor Navigator koji koristi OpenStreetMap karte.

Uredski paket

Kao i uz većinu HTC uređaja, na Desire 500 nalazimo predinstaliran odličan Polaris Office s kojim je moguće otvoriti većinu datoteka koje su potrebne u uredskom okruženju. Uz njega nalazimo i aplikaciju za bilješke i zadatke te HTC-ov .pdf preglednik.

Organizator i alarm

Ugrađeni kalendar je standardnih funkcionalnosti, no izmijenjena dizajna kako bi se bolje uklopio u dizajn cjelokupnog sučelja. Unosi kalendara  mogu se sinkronizirati na računalo pomoću HTC Sync Managera, ali i pomoću Google računa. Zanimljiva je integracija aplikacije za zadatke u sam kalendar, budući da se unos iz zadataka ako ima određen datum prikazuje i u kalendaru. Vremenska prognoza je također integrirana u kalendar pa se otvaranjem određenog datuma pri vrhu dnevnog rasporeda prikazuju i očekivani meteorološki uvjeti.

 

Alarm je integriran u aplikaciju sata u kojoj također nalazimo svjetsko vrijeme, štopericu i brojač vremena. Moguće je konfigurirati više alarma i određene dane kada će zvoniti.

Aplikacije i igre

Desire 500 dolazi s bogatim popisom aplikacija tipičnih za ostale HTC-ove modele. Među ostalima, tu su Soundhound za prepoznavanje glazbe, 7digital za kupovanje glazbe, Twitter i Facebook.

 

Predinstalirano ne nalazimo niti jednu igru, no pregršt igara je dostupno na Google Play Storeu. Mi smo odlučili isprobati mogućnosti Desirea 500 s Real Racingom 3 te nismo naišli ni na kakve veće probleme, tek poneko zastajkivanje koje možemo pronaći i na puno skupljim modelima.

 

Uz Desire 500, na Dropboxu se dobiva dodatnih 25 GB podatkovnog prostora na 2 godine korištenja.

Cijena za HTC Desire 500

Cijena uređaja u slobodnoj prodaji iznosi 2.299 kuna (listopad 2013.).

Cool faktor

Cool faktor, osim u plavom obrubu oko uređaja nalazi se u detaljima dizajna poput tipaka za volumen zvuka integriranih u spomenutu liniju kao i dojam da se radi o uređaju kojega se ne može otvoriti.

Zaključak

Testirani HTC Desire 500 je vrlo dobro pogođen uređaj. Mladenački dizajn, dobre performanse, visoka kvaliteta izrade i niska cijena sigurno će Desire 500 učiniti poželjnim kod mlađe generacije, ali i kod onih koji žele novi quad core uređaj po cijeni rabljenog. Optimiziran softver, dobra baterija i Blinkfeed su ono što će privući i zahtjevnije korisnike. Plus + dizajn + izrada + brzina + cijena Minus - prosječna kamera - vrlo malo prostora dostupno na internoj memoriji

Konkurencija - HTC One Mini

S ekranima jednakih dijagonala, One Mini prednjači u rezoluciji (720p), no međutim, One mini posjeduje „samo“ dual core dok Desire 500 nudi quad core. LTE i 16 GB interne memorije One miniju idu u prilog, no Desire 500 moguće je proširiti s dodatnih 64 GB putem microSD kartice. Baterije su im jednakog kapaciteta, no Desire 500 posjeduje kameru veće razlučivosti, dok je leća kamere One Minija osjetno veća, što podiže kvalitetu slika po noći.
 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381497734.jpg

Konkurencija - LG Optimus L7 II

Sličnom cijenom, LG Optimus L7 II nudi manje. L7 II ima dual core i 768 MB RAM memorije, no prednjači u kapacitetu baterije, 2460 mAh vs. 1800 mAh. Međutim, dimenzije i razlučivost ekrana i kamere su im jednake.
 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381929754.jpg

 

 

 

Komentari

Azra

23. siječnja 2014 - 13:30 Prijavi neprimjeren komentar

Stavila sam sifru na mobb htc i ne mogu ga sada otkljucati

Odgovori