Testovi mobitela

HTC Desire X

Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X Desire X
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900
Dimenzije uređaja (mm) 118,5 x 62,3 x 9,3
Masa uređaja (g) 114
Ekran i tipkovnica
Rezolucija ekrana 480 x 800
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Memorija
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 5 megapiksela (2592 x 1944)
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
WAP Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1650
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Dodatno SNS integracija, A-GPS, Android OS, v4.0.4 Ice Cream Sandwich, Qualcomm MSM8225 Snapdragon čipset, A
Gdje kupiti
Cijena 2.599 kn
Info Intelkom


01/ 3863 888
http://meanit.hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Premium srednja klasa
Autor: Ivan Luzar

HTC Desire X želi postati miljenik kupaca mobitela srednje klase, a potencijala ne nedostaje

Nakon izbacivanja One serije, HTC se vraća na Desire seriju koja je na tržištu prisutna od 2010. godine, iz vremena uspješnog modela HTC Desire. Razlog tome može biti i slabija prodaja One serije ili pak dodatna diferencijacija ponude. Neovisno o razlozima, Desire X je ozbiljan konkurent u srednjoj klasi.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354983399.JPG

Sadržaj pakiranja

Desire X dolazi u jednostavnoj bijeloj kutiji sa slikom samog uređaja, tipičnom za novije modele HTC-a. Sadržaj pakiranja je prosječan, s punjačom, USB kabelom (dužine 100 cm) i slušalicama.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354983689.JPG

Ergonomija, dizajn i izrada

Jednostavan dizajn ne čini Desire X manje poželjnim, već naprotiv, kada se doda i odlična ergonomija pri jednorukom korištenju, ovaj model se doima vrlo atraktivnim. Dobrom dojmu pridonosi i gumirani stražnji poklopac zbog kojeg uređaj vrlo dobro leži u ruci. Monotonija poleđine se razbija sjajnim obrubom oko kamere i LED bljeskalice, koji ponekad zna iritirati na dodir budući da je rebraste teksture.

Donja strana udomljuje samo mikrofon, dok se tipke za glasnoću nalaze s desne, a microUSB priključak s lijeve strane. Zanimljivo je pozicioniranje tipke za otključavanje na sredinu gornje stranice. Zahvaljujući kompaktnijim dimenzijama, takvo pozicioniranje ne predstavlja nikakav problem pri korištenju. 3,5 mm audio priključak smješten je s lijeve strane tipke za otključavanje. Notifikacijski LED je pozicioniran prvi vrhu uređaja, s desne strane, tik ispod zvučnika za pozive. Posjeduje dvije boje, zelenu i crvenu te je nešto manje veličine, kako smo već navikli od HTC-a.

Primjetna su tek slaba krckanja kućišta, no ona su rijetka te se javljaju pri jačem pritisku na poleđinu. Kompaktnost se postiže i relativno malim obrubima oko ekrana pa je neiskorišteni prostor sveden na minimum.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354983698.JPG

Ekran i tipkovnica

Ekran Desire X-a mjeri 4 inča te ima WVGA rezoluciju (480x800). Računajući na to da je ovo model srednje klase, ekran je vrlo dobrog prikaza. Za LCD ekran ima izražajnije tamne tonove nego što se može vidjeti kod konkurencije. Boje su izražajne, no nikako nisu na razini HTC One X-a. Vidljivost pod suncem je na visokoj razini ako je osvjetljenje podešeno na maksimalnu razinu. Jedva su primjetne refleksije sunca. Veličina ekrana pruži vrlo dobar omjer između praktičnosti korištenja jednom rukom i veličine prikaza. Nažalost, nedostaje Gorilla Glass kao dodatna zaštita ekrana.

Preciznost tipkovnice je na visokoj razini, no nismo uspjeli prebaciti QWERTY na QWERTZ raspored tipaka. Dostupan je i način unosa preko povlačenja prsta (Swipe) koji također radi vrlo precizno. Prepoznavanje i ispravljanje tipfelera je na razini konkurencije, prepoznavajući i ispravljajući većinu riječi dobro.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354983880.JPG

Operativni sustav, procesor, sučelje i brzina rada

Prisutan je Android 4.0 Ice Cream Sandwich i HTC Sense 4.0, što je tipična kombinacija za novije HTC-ove modele. Grafički procesor je Adreno 203 koji djeluje relativno slabašno što je najočitije kod slikanja fotoaparatom. Ukoliko se uređaj ne drži potpuno mirno, moguća su zamućenja i izduživanja slike u trenutku slikanja, što ostavlja podosta loš dojam. Reprodukcija HD videa, kako streamanjem, tako i s memorije uređaja je ponekad popraćena i kašnjenjem slika za oko 0,5 sekundi, tj. za par frameova.

Prečaci na zaslonu zaključavanja istovjetni su onima koji se nalaze na dnu home screena te su zbog toga izmjenjivi. Mogućnost odvojene konfiguracije bi zasigurno doprinijela fleksibilnosti sustava, no i ovo je rješenje relativno dobro.

Ugodno iznenađenje je i 25 GB podatkovnog prostora na Dropboxu koje se dobiva na korištenje 2 godine.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354983894.JPG

Imenik, pozivi i društvene mreže

Nekih većih razlika u odnosu na konkurenciju imenik na Desireu X nema. Više manje je klasičan Androidov s neograničenim kapacitetom. Jedine razlike su kozmetičke, pa je tako pozadina bijele boje s crnim slovima. Sinkronizacija je moguća s raznim društvenim mrežama i servisima, npr. LinkedIn i Facebook.

Kvaliteta poziva je vrlo dobra, makar Desire X nema drugi mikrofon za uklanjanje okolinske buke. Tijekom testa nismo imali pucanja poziva, no zvuk koji dopire iz zvučnika za pozive je podosta tih. Interesantna je aplikacija Friend Stream koja povezuje razne društvene mreže na jednom mjestu. Tako je na primjer moguće u jednoj aplikaciji pregledavati sadržaje s Facebooka, Twittera i Flickra istovremeno.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354983904.JPG

E-mail i poruke

Uz uobičajenu Googleovu Gmail aplikaciju, koja nije doživjela nikakve promjene, dostupna je i HTC-ova Mail aplikacija koja omogućuje konfiguriranje računa s drugih e-mail servisa. I jedna i druga rade svoj posao vrlo dobro.

Pisanje SMS poruka je također „no frills“ iskustvo, tipično za većinu uređaja na Android sustavu. Poruke se sortiraju prema pošiljatelju i vremenu slanja, te se cijeli razgovor nalazi na jednom mjestu. Zahvaljujući preciznoj tipkovnici, pisanje poruka prolazi bez muke.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354983914.JPG

Procesor, memorija

Upogonjen dvojezgrenim 1 GHz procesorom Qualcomm MSM8225 Snapdragon, Desire X djeluje podosta fluidno, samo s ponekim štucanjima, primjetnijim samo kod zahtjevnijih zadataka.

Desire X posjeduje 4 GB interne memorije, no korisniku je dostupno 2,2 GB. Memorija je proširiva preko microSD kartice maksimalnog kapaciteta do 32 GB. Dostupno je 768 MB RAM memorije što je sasvim dovoljno za brz rad i za ovu klasu uređaja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354984205.JPG

Benchmark test

Po običaju, benchmark test smo napravili pomoću Quadrant Standarda i Vellama. Desire X je postigao 2651 bodova u Quadrantu, plasirajući se između Samsung Galaxy Nexusa i Samsung Galaxy Taba 10.1.

Vellamo pak Desire X svrstava između Samsung Galaxy S2 i Samsung Galaxy Notea u HTML5 dio testa (1126 bodova) te između Asus Transformer Primea i Motorole Atrix za CPU dio testa (325 bodova).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354984491.JPG

Baterija i trajanje

Kapacitetom od 1650 mAh, Desire X postiže vrlo dobru izdržljivost na bateriji. Tako nam je uređaj pri svakodnevnom korištenju navečer imao oko 50% kapaciteta. Tijekom dana smo napravili 2 sata razgovora, poslali 10-ak SMS poruka, slušali glazbu sat vremena te surfali oko sat vremena. Relativno dobre brojke se postižu štedljivijim LCD panelom umjerene dijagonale.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354984541.jpg

Multimedija, FM radio, glazba

Uz Music app za reprodukciju mp3 datoteka, Desire X dolazi i s TuneIn digitalnim radijom za kojeg nisu potrebne slušalice za reprodukciju, već samo veza za internet, dok je FM radio ugrađen te zahtijeva slušalice kao antenu.


Kvaliteta zvuka je na visokoj razini zahvaljujući Beats audio prilagodbama zvuka. Slušalice koje dolaze u paketu su vrlo glasne, zadovoljavajuće kvalitete s izražajnim basovima, no nisu Beats audio modeli. Zvučnik za reprodukciju glazbe je u najboljem slučaju srednje kvalitete reprodukcije. Podosta je tih, te na najvišem volumenu zvuk nema izražene basove, a na višim tonovima krči.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354984713.jpg

Fotoaparat i video

Pet megapiksela u današnje vrijeme ne predstavlja ništa posebno, no kvaliteta slika snimljenih Desireom X nije na razini koju smo očekivali. Samo slikanje i fokusiranje se obavlja brzo, no neke boje djeluju isprano, a neke previše izraženo.


Softversko uklanjanje šuma također uklanja i dobar dio detalja, pa tako neki dijelovi slike izgledaju mutno, dok drugi izgledaju oštro. Daleko od toga da slike nisu iskoristive, no ne treba se očekivati previše. Sučelje kamere je vrlo jednostavno i intuitivno, te je zanimljivo da nema posebni dio za kameru, a posebni za video snimanje, već sučelje ima dvije tipke, jednu za slikanje, a drugu za snimanje. Dostupan je i HDR mod snimanja, no u praksi ne funkcionira baš najbolje, dodatno zamućujući sliku.

Video snimanje rezolucije 800x480 piksela vraća nas malo u prošlost. Rijetki su uređaji danas na tržištu koji ne snimaju 720p rezoluciju, a Desire X je jedan od njih. Nedostatak 720p rezolucije još je teže shvatljiv kada se uzme u obzir da je ugrađen dual core procesor. Sam video je prožet izduživanjem objekata koji se miču, te vrlo sporo reagira na promjene osvjetljenja.


Fotografirano s HTC Desire X:






 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1354984747.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Desire X nudi pregršt mogućnosti za povezivanje pa je tako prisutan vrlo štedljiv Bluetooth 4.0 standard, HSDPA, WiFi i DLNA za bežično povezivanje s televizorima ili kompjuterima. Također je dostupan i MHL microUSB koji omogućuje spajanje uređaja žičanim putem na kompjuter, ali i spajanje s televizorom preko HDMI priključka za kojeg je potreban poseban adapter.

Pretraživanje interneta je moguće preko brojnih web browsera dostupnih na Play Storeu, no Desire X dolazi sa pretraživačem standardnim za HTC i Google Chromeom. Obje opcije brzo i bez grešaka učitavaju web stranice, no primjetno je dulje otvaranje same Google Chrome aplikacije, zbog čega smo češće koristili standardni browser.

Navigacija

Desire X sam po sebi ne dolazi s dodatnim navigacijskim programima osim Google Karta, koje nažalost ne podržavaju glasovnu navigaciju. Za glasovno navođenje dostupni su programi s Google Play Storea, među kojima ističemo domaći Mireo Don't Panic (besplatan za sedmodnevno korištenje, karta Hrvatske – 7,99 €).

Uredski paket

Standardno uz Desire X se isporučuje odlični Polaris office sposoban za otvaranje većine uredski datotečnih formata. Polaris office nije imao većih problema s otvaranjem tih datoteka, no primjetno je nešto sporije otvaranje većih .xls datoteka.

Organizator i alarm

Ugrađeni kalendar i aplikacija za zadatke (Tasks) koji se sinkroniziraju s Google računom vrlo su funkcionalni i brzi. Kalendar se ne razlikuje bitnije od onih na drugim modelima, osim naravno po izgledu, koji ima HTC-ov štih. Tasks aplikacija je veoma funkcionalna i prikazuje sve zadatke s Google računa na jednom mjestu kronološki poredano. No, kao i za većinu funkcija, postoje alternative na Play Storeu koje pružaju još više funkcionalnosti.

Alarm je smješten u aplikaciju Sat koja između ostalog nudi i svjetsko vrijeme, štopericu i brojač (timer). Za svaki alarm moguće je postavljanje opisa, zvuka, ponavljanja i vibriranja.

Aplikacije i igre

Desire X dolazi s aplikacijama koje su tipične za HTC-ove modele. Tako na primjer dolazi 7digital, Google Chrome te Soundhound aplikacija za prepoznavanje glazbe, koja je implementirana u Music hub.

Jedina igra koja dolazi instalirana je Teeter u kojoj je potrebno pomicanjem uređaja natjerati kuglicu kroz određenu rupu, izbjegavajući druge. Naravno kao i kod ostalih Androida, moguć je download aplikacija s Google Play Storea.

Cijena za HTC Desire X

Cijena uređaja u slobodnoj prodaji iznosi 2.599 kuna.

Cool faktor

Nekih većih isticajućih faktora od konkurencije Desire X ne posjeduje, no jednostavan crni dizajn može djelovati vrlo privlačno i ostavljati dojam da se radi o premium uređaju. Beats audio logo pri dnu će pokazati da se korisnik također interesira za glazbu, a tu je i malena „bradica“ pri dnu kućišta koja olakšava držanje mobitela u ruci.

Zaključak

Desire X djeluje na prvi pogled kao uređaj visoke kvalitete i dobrih performansi. On to u neku ruku i jest, ali nažalost nije bez mana. Poneko krckanje kućišta i lošije video snimanje može se lakše zanemariti zbog umjerene cijene, no unatoč tome Desire X je model za one koji žele uređaj srednje klase s premium osjećajem.

Plus

+ Dizajn
+ Baterija

Minus

- Slaba rezolucija videa
- Kućište

Konkurencija

Huawei Ascend G300

 

Cijenom koja odgovara nižoj klasi, a specifikacijama koje odgovaraju srednjoj, Ascend G300 se čini kao odličan odnos uloženog i dobivenog. Desire X je nešto kompaktniji i ima više RAM memorije, no glavni adut je dual core procesor. Unatoč slabijem hardveru, gotovo 50% niža cijena Huaweia (1300 kn) može prevagnuti u odluci.

Sony Xperia P


               

Većom internom memorijom, većom rezolucijom ekrana i boljom kamerom, Xperia P se doima kao dostojan konkurent Desireu X. Međutim, kada se uračuna da Xperia P ima 1100 kn višu cijenu, privlačnost se gubi. U drugu ruku, Desire X nudi proširivanje podatkovnog prostora micro SD karticom i osjetno veću bateriju.

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori