Testovi mobitela

HTC One X Plus

One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus One X Plus
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900
Dimenzije uređaja (mm) 134,4 x 69,9 x 8,9 m
Masa uređaja (g) 135
Ekran i tipkovnica
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Memorija
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8,7 megapiksela (3264 x 2448)
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
WAP Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2100
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Dodatno MicroSIM standard, SNS integracija, Android 4.1 Jelly BEAN, A-GPS/GLONASS, 1,7 GHz Tegra 3 procesor
Gdje kupiti
Cijena 5.999 kn
Info Intelkom


01/ 3863 888
http://meanit.hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Savršenstvo u službi korisnika
Autor: Ivan Češković

HTC je još jednom ispunio sve segmente, izvrsne specifikacije, uz kvalitetnu izradu. Sve je na strani uređaja, no hoće li biti i marketing?

Nakon pomahnitalog rasta zahvaljujući Android platformi HTC je prošle godine zabilježio drastičan pad. Takve rezultate HTC najviše može zahvaliti lošoj iskorištenosti marketinga, tj. neiskorištenosti i HTC bi se tek sada trebao uključiti u borbu. Barem su tako najavili.

 

HTC One X+ je najnoviji HTC-ov uređaj na našem tržištu, a uz to je i najjači dostupan, što se tiče karakteristika. One X Plus je nasljednik modela One X kojemu je u samome startu bio obećan uspjeh najvećih razmjera, no tu nije uspio. Daleko od toga da One X nije bio dobar uređaj, štoviše, bio je odličan. No, tržište ga nije voljelo i prepoznalo.

O razlozima zašto nije bio toliki hit mogla bi se napisati disertacija, no nećemo se zamarati time u našem testu. U odnosu na mlađeg brata jedine razlike su jači procesor, veća baterija te više interne memorije. Razlike su male, no to su razlike koje su značajne i na tržištu mnogo znače.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360588464.JPG

Sadržaj pakiranja

Osviještenost prema okolišu HTC pokazuje već samim pakiranjem. Uređaj dolazi u malenoj biorazgradivoj kutijici veličine samog uređaja. Osim uređaja u pakiranju dolaze korisničke upute na nekoliko jezika, slušalice te punjač u kombinaciji s USB kabelom dužine 100 cm. Kabel je prosječne dužine i vjerojatno će vam nekada zatrebati dulji zbog mogućnosti uređaja i preporučamo da za nekoliko desetaka kuna naručite neki duži preko Interneta ili kupnjom u domaćim trgovinama.


Slušalice su obične, HTC-ove i moramo priznati da bi za ovu klasu (i cijenu) uređaja vrlo lijepo u paketu izgledale Beats Audio slušalice. Memorijska kartica nije bila za očekivati pošto uređaj ne posjeduje mogućnost proširivanja memorije.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360588476.JPG

Ergonomija, dizajn i izrada

HTC je prenio prekrasan minimalistički dizajn sa „starijeg brata“. One X+ krasi unibody dizajn (uređaj je u „jednome komadu“, nema mogućnosti vađenja baterije). Materijal korišten u izradi je polikarbonat crne boje kojemu je u završnoj obradi dodan gumirani premaz. Cijela maska je izlivena u jednome komadu i uređaj djeluje neslomljivo. Zahvaljujući ovakvome dizajnu uređaj ulijeva povjerenje i ni nakon godine korištenja uređaj ne bi trebao „zaškripati“.

 

Dimenzijama je uređaj ostao isti kao prethodnik, 134,4 x 69,9 x 8,9 mm, no postao je nešto teži, punih 5 grama tako da One X+ teži 135 grama. Iako će mnogima uređaj možda biti prevelik, no zaslonom dijagonale od 4,7 inča nije mogao biti manji. Uređaj u ruci leži odlično i zahvaljujući gumiranom premazu smanjena je mogućnost izlijetanja uređaja iz ruke.

 

Prilikom korištenja nismo imali nikakve zamjerke na veličinu uređaja, a ni na dohvatljivost fizičkih tipki. Jedini problem kod dohvatljivosti tipki može se javiti kod korisnika koji nemaju veliku ruku u dohvatu tipke za otključavanje/zaključavanje uređaja koja je smještena na vrhu uređaja. Osim ovog problema, ti korisnici će možda imati i problema s rukovanjem uređajem s jednom rukom te obavljanjem „svakodnevnih“ radnji. No to su sitnice koje ne bi smjele ograničavati korisnike u kupnji uređaja. Uređaj će stati u svaki džep i debljinom od ni 9 milimetara neće se ni primjećivati.

 

Prednjom stranom uređaja dominira Super LCD2 zaslon dijagonale 4,7 inča. Iznad ekrana se nalazi zvučnik, kamera od 1,6 Mpx te senzor za svjetlo i blizinu. Notifikacijska dioda koja javlja da imamo propušteni poziv ili poruku smještena je unutar zvučniku u jednu od njegovih rupica. Dioda je jako malena i često je nećete vidjeti. Ispod ekrana nalaze se tri kapacitivne slike crvene boje, tipka za natrag, home tipka te tipka za pregled aplikacija koje ste koristili posljednje. Posljednja tipka se ujedno u postavkama može preurediti da postane tipka za meni.

 

Na bočnim stranama smješten je microUSB ulaz s lijeve strane te s desne strane su smještene tipke za glasnoću koje jedva da se naziru te ćete ih često tražiti gdje su. Tipka za otključavanje uređaja, koja ujedno služi i za paljenje i gašenje uređaja nalazi se na vrhu uređaja zajedno s utorom za slušalice te utorom za mini-SIM karticu.

 

Na stražnjoj strani nalazi se 8 Mpx kamera s LED bljeskalicom. Najveća mana uređaja je što je kamera izbočena i ako uređaj nećete zaštititi nekom maskom ili futrolom staklo kamere će se prilikom odlaganja uređaja na stol ili drugu površinu najvjerojatnije s vremenom izgrebati te stoga preporučamo neku zaštitu.

 

Uređaj dolazi u crnoj i bijeloj varijanti s decentnim dodatkom crvene boje (kapacitivne tipke, krug oko kamere, te Beats Audio logo na poleđini). Na testiranju smo imali uređaj crne boje i sasvim smo zadovoljni bojom. Na uređaju nisu vidljivi otisci prstiju ni otisci bilo čega drugoga a sama površina se lako obriše.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360589289.JPG

Ekran i tipkovnica

Testirani HTC One X+ posjeduje Super LCD2 ekran dijagonale 4,7 inča. Ekran se može pohvaliti rezolucijom od 720 x 1280 piksela te gustoćom piksela od 312 ppi i Corning Gorilla zaštitom druge generacije. Ekran je jedan od najboljih u mobilnoj industriji. Odlikuju ga iznimna kvaliteta slike, oštrina, odličan kontrast te prikaz boja. Ekran je vidljiv iz svih kutova i nema odstupanja u prikazu slike.

Vidljivost ekrana u jako svijetlim uvjetima je odlična. Svjetlina ekrana se stavi na najviše i vidljivost je odlična. Čak i ako uređaj sam regulira osvjetljenje nema problema u vidljivosti.

Unos teksta je precizan i s pisanjem dužih i kraćih mailova i poruka nećete imati problema. Tipkovnica je velika i preciznost je skoro maksimalna. Pisanje će biti iznimno ugodno u pejsažnom modu gdje tipke postanu još veće. Osim standardne QWERTZ tipkovnice možete izabrati i standardnu telefonsku tipkovnicu. Tipkovnica ima mogućnost predviđanja riječi te ako se naviknute na ovu mogućnost unos teksta postaje još brži.

Tipkovnica je redizajnirana i malo promijenjena u odnosu na prošle verzije. HTC je odlučio maknuti strelice koje su bile prisutne u portretnom modu. Strelice su sada prisutne samo u pejsažnom modu i ovdje ne smetaju. Promijenjena je i paleta smajlića koja sada prikazuje crtež smajlija, a ne tekstualni oblik kao prije.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360589881.JPG

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

HTC One X+ dolazi s 4.1.1 Android inačicon te zadnjom verzijom HTC Sensea, 4+ verzijom. Daljnje nadogradnje nisu službeno još potvrđene, no za očekivati je da će uređaj dobiti nadogradnju na 4.2 inačicu i Sense 5.
 
Za sučelje je zadužen HTC Sense koji u novoj verziji dolazi sa sitnim poboljšanjima i nekim novostima. Izgled sučelja je ostao isti i ne donosi novosti. Lockscreen, tj. zaključani zaslon je ostao isti. Pokraj sata koji se nalazi na vrhu donosi četiri prečice na aplikacije. Stil zaključanog zaslona se može prilagođavati kao do sada, no sada donosi čak devet različitih konfiguracija. Od vremenske prognoze, do prikaza dionica, analognog sata, prikaza prečaca na zadane akcije za posebne kontakte, foto albuma, glazbenog playera do prikaza svih obavijesti koje ćete dobivati.

Nakon otključavanja zaslona dolazimo na homescreen, tj. početni zaslon kojim dominira prepoznatljivi HTC widget sata s vremenskom prognozom. Widget sata postoji u nekoliko oblika te osim velikog koji zauzima pola zaslona postoji minimalistička upola manja verzija, zatim verzija koja umjesto vremenske prognoze pokazuje obavijesti s društvenih mreža te mnoštvo analognih i digitalnih satova bez vremenske prognoze. HTC Sense je postao poznat po svojim raznim widgetima i njihovom dizajnu.

Svoje widgete HTC nudi skoro za apsolutno svaku tvorničku aplikaciju i oni dolaze u nekoliko oblika, od onih koji zauzimaju cijeli zaslon, do minimalnih koji zauzimaju samo jedan red. Tako su prisutni widgeti za poruke, kontakte, navigaciju te lokaciju, bookmarkse, kalkulator, kalendar, glazba, foto albumi te okviri za slike, FM Radio, itd.  A možete odabrati i opciju bez zaključanog zaslona. Tada ste prilikom paljenja uređaja odmah na početnom zaslonu.

Sučelje je podijeljeno u pet zaslona koji se mogu prilagođavati prema vlastitim potrebama i prelazak preko zaslona je beskonačan, tj. s petog zaslona možete skočiti na prvi zaslon i obrnuto. Na svakom od zaslona na dnu se nalazi traka s aplikacijama. Na traci se nalaze prečaci za četiri aplikacije koje se mogu mijenjati prema vlastitom izboru, dok je središnja ikona za popis svih aplikacija trajna i nije ju moguće mijenjati.

Najveći redizajn je doživjela notifikacijska traka. Traka sada na vrhu u lijevome kutu prikazuje veliki sat, pokraj njega datum, a u desnom kutu se nalazi prečac ikona za postavke. Ispod njih se nalazi dio za obavijesti, tj. notifikacije.

Zanimljivost koju donosi HTC Sense, pogodnost koja je bila prisutna i u ranijim verzijama je mijenjanje scena. Scene vam služe da prilagodite sučelje kako vam odgovora, dodate widgete koje želite, prečace na aplikacije. Izmjenjivanje između scena je iznimno brzo i ako uređaj koristite za slobodno vrijeme i recimo u poslovne svrhe, vrlo dobro će vam doći ova funkcija jer ćete na brzinu moći mijenjati između profila za slobodno vrijeme i poslovnog profila.

Dizajn HTC Sensea se može mijenjati odabirom različitih šest „maski“ ili ti tema. Njihovom promjenom nastaju promjene kozmetičke prirode.

Popis svih aplikacija je organiziran u obliku stranica koje se horizontalno izmjenjuju. Ikone su poredane abecednim redom, no to se može promijeniti pa da ih prikazuje prema datumu instaliranja. Popis aplikacija na dnu prikazuje traku s tri dijela. Prvi dio prikazuje sve aplikacije, drugi prikazuje često korištene aplikacije, a treći samo aplikacije koje smo preuzeli.
 
Novost koju nam donosi Sense 4+ je štedljivi način rada, tj. štednja energije. Ova opcija može biti uključena cijelo vrijeme i unutar nje možete podesiti četiri postavke. Prva je štednja procesora, druga smanjuje svjetlinu zaslona, trećom možete isključiti sve vibracije, a zadnjom postaviti da se podatkovna veza stavi u mirovanje kada je zaslon isključen. Ove četiri opcije možete prilagoditi kako vam odgovara i štednju energije možete imati upaljenu cijelo vrijeme. Štednju možete paliti i preko notifikacijske (obavijesne) trake u kojoj se nalazi prečac, a dok je upaljena u lijevome kutu će cijelo vrijeme biti prisutna ikona.

Sljedeća novost je postavljanje, prilagođavanje uređaja preko računala. Moguće je napraviti sigurnosnu kopiju postavki i ako ćete morati resetirati uređaj na tvorničke postavke sve možete vratiti.

Google Now je novost koja je uklopljena u Google tražilicu. Prilikom ulaska u tražilicu sada možete podesiti da vam prikazuje vremensku prognozu, podatke o prometu, javni promet i slične informacije za trenutnu ili zadanu lokaciju.
 
U radu s uređajem nismo imali nikakvih problema. Test uređaj je sve zadatke obavljao iznimnom brzinom i nikakvih problema nismo osjetili u korištenju. Prilikom korištenja više aplikacija, prelazaka s jedne na drugu uređaj također nije zakazao i sve je obavljao brzo. Čak ako vam se desi da se uređaj zamrzne zadržite tipku za paljenje deset sekundi i uređaj će se resetirati, no šanse da se zamrzne su minimalne.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360589908.JPG

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik je izgledom potpuno drugačiji od standardnog Android imenika. Najveća sličnost koju dijele je traka s izborom na telefon, imenik, grupe i popis poziva. Telefon prikazuje numeričku tipkovnicu za zvanje, a iznad nje se nalazi popis s nedavnim pozivima te lista kontakata. Dodirom na kontakt uređaj odmah poziva kontakt što u imeniku nije slučaj. Imenik otvara njegovu karticu i prikazuje sve dodatne informacije. Imenik je zanimljiv jer unutar svakog kontakta nudi prikaz poziva za taj kontakt, poruke, e-mailove, ažuriranja na društvenoj mreži te prikaz fotografija. Prikaz svih tih informacija se veže na Sense aplikacije te za njihov prikaz morat ćete koristiti njihove aplikacije za e-mail, galeriju, poruke i društvene mreže.

Za lakši prijenos kontakata s drugih uređaja brine se HTC Transfer (Prijenos podataka) aplikacija koja nudi popis svih većih proizvođača i modela uređaja.

HTC Sense nudi iznimno visoku integriranost društvenih mreža u sustav. Prilikom prilagodbe moći ćete integrirati kontakte s prijateljima na Facebooku. Na uređaju su prisutne aplikacije za Facebook, Twitter te Google+, uz Facebook i Google+ messenger, odnosno pošiljatelj poruka. Prisutna je i aplikacija Friend Stream koja povezuje sve vaše društvene mreže i prikazuje ažuriranja za sve mreže na jednom mjestu. Za dotičnu aplikaciju postoji i widget.

Kvaliteta poziva je odlična. Zvučnik je glasan i moguće je regulirati jačinu. Prilikom poziva nismo zamijetili nikakve probleme u zvuku, zvuk je čist, bez šumova i jasan. Prilikom razgovora na vanjskom zvučniku također nema nikakvih problema.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360589941.JPG

E-mail i poruke

Uz uređaj dolaze dvije mail aplikacije, Gmail i aplikacija od HTC-a. Gmail aplikacija je standardna, više manje poznata i ne donosi neke novosti. HTC mail aplikacija je dizajnom u stilu Sensea. Aplikacija omogućava dodavanje e-mail računa s različitih servisa i uređaj sam generira postavke za pojedini servis. Prilikom korištenja više računa svaki račun je zaseban i šetanje između računa odvija se odabirom računa u lijevom gornjem kutu.


No, ako želite možete koristiti i zajedničku mapu za pristiglu poštu i u njoj će biti mailovi s svih računa, a račune ćete razlikovati prema traci koja je u boji jer svaki račun je označen drugačijom bojom te prepoznavanje mailova kojem računa pripada neće biti problem. U postavkama možete podesiti kako često želite da provjerava poštu, no također postoji Smart Sync koji prati vaše korištenje uređaja i sinkronizira poštu u vrijeme kada najčešće koristite uređaj.

Aplikacija za poruke je također u stilu Sensea. Poruke su grupirane prema kontaktima, a prikaz unutar grupa je u oblačićima. Boju oblačića te pozadinu je moguće prilagođavati. Aplikacija također posjeduje sigurnosni pretinac. Da bi mu pristupili prvo morate prebaciti neke poruke u njega a to radite dužim pritiskom na grupu te odaberete da premjesti poruke. Pristupanje se odvija pritiskom u lijevom kutu te upisivanjem lozinke. Lozinku ćete odabrati kada ćete prvi put pristupati pretincu.

Korisnici koji koriste izvješće isporuke susrest će se s problemom da im izvješće ima isti zvuk kao poruka. Da bi izbjegli ovo u postavkama Osobne prilagodbe na dijelu za zvuk postoji dio zvuk za obavijesti. Ovdje podesite za zadane obavijesti neki kratki i tihi ton, dok za zvuk poruke melodiju koju želite. Zatim se vratite u aplikaciju za poruke i ovdje u postavkama odaberete isti zvuk za poruke koji ste odabrali u prilagodbi.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360590076.JPG

Procesor, memorija

HTC One X+ je opremljen četverojezgrenim procesorom jačine 1,7 GHz, s 1 GB RAM memorije te NVIDIA Tegra 3 čipsetom. Performansama HTC One X+ je trenutno najjači uređaj koji je dostupan na našem tržištu. Specifikacije koje se nalaze u uređaju su vrhunske i omogućavaju iznimno brz i kvalitetan rad. Brzina rada je visoka i prilikom korištenja nismo se susreli s problemom u radu ili prilikom pokretanja nekih zahtjevnijih aplikacija ili igri.

Uređaj posjeduje 64 GB interne memorije, od kojih je nešto više od 55 GB dostupno korisniku. Ne posjeduje utor za memorijske kartice, ali zato posjeduje OTG (USB on the go). OTG opcija omogućava preko posebnog kabela spajanje razne USB memorije i diskova te samim time možete „proširiti“ memoriju i koristi podatke s diskova kada će vam trebati.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360590174.JPG

Benchmark test

Testiranje smo odradili s dvije aplikacije, Quadrant Standard i Vellamo. Prilikom testiranja na uređaju je bilo instalirano nekoliko dodatnih aplikacija koje smo koristili za vrijeme korištenja uređaja.

U Quadrant Standard aplikaciji HTC One X+ je ostvario 7425 bodova i time se našao na samom vrhu ljestvice. Za usporedbu, stariji brat, One X je na istome testu postigao oko 4500 bodova.

U Vellamo aplikaciji One X+ je osvojio 1632 boda na HTML5 testu te 645 boda za CPU dio test. Uređaj je u oba dijela testa bio na prvome mjestu ispred One X i Galaxy S3.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360590196.JPG

Baterija i trajanje

Uređaj posjeduje bateriju kapaciteta 2100 mAh. Bateriji nije moguće pristupiti zbog unibody dizajna. Prema službenim podacima baterija bi na 3G mreži trebala izdržati otprilike skoro 13 sati razgovora.

 

Tokom svakodnevnog korištenja baterija je u prosjeku izdržala jedan dan. Uređaj je ujutro bio skinut s punjača a navečer, iza osam sati baterija je bila ispod 20%, odnosno 10% ovisno o korištenju. Uređaj smo koristili kao primarni uređaj. U prosjeku je bilo pola sata do sat vremena razgovora dnevno, WhatsApp aplikacija je cijelo vrijeme bila aktivna i poslano je u prosjeku par stotina poruka te ujedno toliko i primljeno, pretraživanja Interneta je bilo u prosjeku 30-45 minuta, često je korišten Tapatalk zbog pristupa Cafe Mobilu te još nekoliko foruma.

Tokom dana korišteno je još nekoliko aplikacija, tipa mail aplikacija i slične. Štednja energije je bila cijelo vrijeme uključena, no samo je opcija za štednju procesora bila uključena, a podatkovna veza je bila aktivna cijelo vrijeme. Tokom dnevnog korištenja sasvim smo zadovoljni baterijom i nemamo nikakvih zamjerki.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360590242.JPG

Multimedija, FM radio, glazba

One X Plus donosi dvije aplikacije za reprodukciju glazbe. Jedna je Googleova aplikacija koja je vrlo minimalistička i siromašna opcijama, dok je druga od HTC-a. HTC aplikacija za reprodukciju glazbe se pokazala bolja u izboru između ove dvije. Aplikacija omogućuje popis prema pjesama, izvođačima, albumima, žanru. Aplikacija je također jednostavna i ne obiluje opcijama, no spajanjem slušalica aktivira se Beats Audio opcija za poboljšanje zvuka. Iz aplikacije je moguće preko Wi-Fi ili Bluetooth veze spojiti se na multimedijske uređaje i reproducirati glazbu preko njih.

Ako vam ova aplikacija neće biti zadovoljavajuća na trgovini Play ima mnogo zanimljiv rješenja, recimo PowerAmp, MixZing, Winamp, itd....

Uređaj posjeduje i FM Radio. Za korištenja radija potrebne su slušalice koje služe kao antena. Aplikacija je iznimno jednostavna za korištenje te je moguće dodati radio postaje u favorite. Aplikacija također posjeduje widget te imate brzi pristup FM Radiju.

Aplikacija za pregled slika je također u Sense stilu. Aplikacija osim standardnog pregleda po albumima nudi pregled slika prema datumu nastanka. Iako pregled prema datumu zvuči zanimljiv, zna biti malo zbunjujući ako tražite neku sliku ili fotografiju. Aplikaciji nudi i prikaz karte koja pokazuje lokacije gdje su fotografije uslikane (za lokacije prilikom fotografiranja mora biti uključena opcija za dodavanje lokacijske oznake).

Aplikacija nudi i mali uređivač slika kojemu pristupate dužim pritiskom na fotografiju koju želite urediti. Ako ćete tražiti kojim slučajem alternaticu preporučili bi vam QuickPic.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360591416.JPG

Fotoaparat i video

Htc One X+ posjeduje 8 Mpx kameru s autofokusom, dok na prednjoj strani ima kameru od 1,6 Mpx. Sučelje kamere u odnosu na prošlu verziju se nije promijenilo i bogatstvo opcije je ostalo prisutno. Na sučelju brzinski možete podesiti LED bljeskalicu, odabrati efekt i promijeniti način slikanja na prednju kameru.

Fotoaparat obiluje opcijama. Uz opcije prilagođavanja fotoaparata kao što su zvuk okidača, dodirivanje ekrana bilo gdje za snimanje, automatska detekcija osmijeha, geografsko označivanje fotografija, prisutno je mnogo opcija za poboljšanje fotografija. Opcije koje služe poboljšanju su ekspozicija, kontrast, zasićenost, oštrina, ISO, balans bijele. Osim ovih moguće je odabrati niz scena, od pejzaža, portreta, noći, teksta, makro slikanja do HDR-a i panorame.

Fotografiranje je iznimno brzo zahvaljujući ugrađenome čipu za procesuiranje fotografija. Kvaliteta fotografija je odlična. Osim u idealnim uvjetima fotografije u zatvorenom prostoru u kompletnom mraku ispadaju odlično bez šumova i prelijevanja boja. Zahvaljujući brzom okidanju ako ćete brzo slikati poneke fotografije možda neće ispasti iskoristive, no ostatak će ispasti dobro. Ako ćete htjeti fotografije u punoj rezoluciji od 8 Mpx, tj. od 3264x2448 morat ćete isključiti opciju širokog zaslona u postavkama fotoaparata.

Video je moguće snimiti u nekoliko rezolucija, tj. kvaliteta. Najveća je Full HD kvaliteta koja snima u rezoluciji od 1920x1080 piksela s 28 fps (frames per second, tj. slika po sekundi). Fotoaparat posjeduje još jednu HD opciju, 1280 x 720 s također 28 fps. Kvaliteta video zapisa je zadovoljavajuća. Kako pada kvaliteta idealnih uvjeta tako proporcionalno pada i kvaliteta videozapisa. Prilikom snimanja videozapisa moguće je i fotografirati.


Slikano s HTC One X Plus:




 



http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360591426.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

One X+ posjeduje sve načine povezivanja. Preko 2G/3G, Wi-Fi, potpunog DLNA povezivanja, NFC te Bluetooth 4.0 povezivanja do MHL povezivanja kabelom. Kvaliteta prijama Wi-Fi signala je izvrsna i uređaj održava signal kroz nekoliko nosivih zidova na udaljenosti većoj od deset metara. Uređaj posjeduje i povezivanje preko HTC Media Linka no za to je potreban uređaj istog naziva.

Uz uređaj dolaze dva internetska pretraživača, Chrome i Internet pretraživač dotjeran od strane HTC-a. Oba pretraživača su vrlo slična i obiluju opcijama. Prilikom testiranja surfanje se odvijala preko Wi-Fi-ja, 2G i 3G načina rada mreže i ni u jednom načinu nije bilo problema, osim razlika u brzini učitavanja stranica, a to ovisi o mreži. Internet pretraživači su brzi i stabilni. U njihovom korištenju nije bilo nikakvih problema niti nam se koji od njih srušio. Ako nećete biti zadovoljni s njima preporučamo vam Dolphin Browser.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360591435.JPG

Navigacija

Uređaj dolazi s Google Maps navigacijom za čiji rad je potreban Internet. No osim mane što je potreban Internet zahvaljujući aplikaciji Car uređaj se zaista pretvara u navigacijski uređaj. Pokretanjem aplikacije uređaj se okreće u pejsažni mod i uz veliki sat na sredini četiri aplikacije se pokazuju lijepo dorađene za korištenje u vožnji. Telefon, glazba, navigacija i TuneIn radio. Sve aplikacije postaju veće i komande unutar njih su mnogo veće i lakše dohvatljive.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360591445.JPG

Uredski paket

Kako smo navikli do sada uz uređaj dolazio već pomalo standardna aplikacija za pregled dokumenata, Polaris Office. Ova aplikacija je besplatna i moguće je samo pregledavati dokumente dok za kreiranje dokumenata morate kupiti cijelu verziju. No, Kingsoft Office je potpuno besplatna aplikacija koja omogućava kreiranje dokumenata. Osim ove aplikacije dolazi još i PDF preglednik, aplikacije za bilješke te aplikacija za zadatke.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1360591462.JPG

Organizator i alarm

Organizator se nalazi unutar Kalendar aplikacije. Aplikacija omogućuje sinkronizaciju Google računom, Microsoft Hotmail, te Microsoft Exchange ActiveSync računima. Moguće je i omogućiti prikaz zadataka iz aplikacije Zadaci. Prikaz aktivnost i obaveza moguć je prema danu, tjednu, mjesecu ili pak samo popis poredan prema datumu. Aplikacija je jednostavno riješena te također ima mogućnost obavijesti i podsjećanja na pojedinu obavezu.

 

Alarm se nalazi kako smo navikli unutar aplikacije za sat. Najzanimljivija opcija alarma je mogućnost odbacivanja ili odgode alarma pomoću bočnih tipki.

Aplikacije i igre

HTC One X+ prilikom prvog pokretanja obiluje aplikacijama. Uređaj posjeduje aplikacije za cloud pohranu podataka, Internet radio, praćenje dionica, EA Games, aplikacije za prepoznavanje glazbe. Moramo priznati da uređaj dolazi odlično opremljen, no uvijek će vam nešto zatrebati te ćete u trgovini Play uvijek naći nešto za sebe.

 

Zahvaljujući NVIDIA Tegra 3 čipu uređaj će pružiti odlično igračko iskustvo. Naime, za Tegru 3 postoji mnoštvo igrica posebno razvijenih za nju s odličnom grafikom i igrivošću. Osobno smo isprobali Shadwogun igru koju odlikuju iznimna grafika i gameplay.

Osim igri namijenjenih Tegri, postoje i aplikacije za nju. Neke od njih su Snapspeed-aplikacija za uređivanje fotografija, Photaf THD Panorama Pro za panoramsko slikanje, a uskoro stiže i aplikacija za uređivanje videa s velikim mogućnostima- PowerDirector Mobile od CyberLinka.

Cijena za HTC One X+

HTC One X+ se može naći u trgovinama po cijeni od 5.300 kuna pa sve do 5.999 kuna. Izrazito velika cijena, ali ako pogledamo cijene drugih uređaja, takva se cijena nameće kao logičan slijed zbog karakteristika i mogućnosti.

Cool faktor

Cool je dizajn te crveni detalji prisutni na uređaju. Uređaj će sasvim zasluženo „loviti“ mnoge poglede.

Zaključak

HTC One X+ je izniman uređaj koji se pokazao odličnim u skoro svim segmentima. Od odličnog dizajna, čvrste i kvalitetne izrade, do rekli bismo sasvim idilično spojenih specifikacija čini kvalitetan uređaj. Uređaj je praktički bez mane, jer sitnice poput izbočene stražnje kamere, malene diode za notifikacije možemo staviti sa strane jer sve ostalo što uređaj posjeduje je pozitivno. HTC je postigao ono što je htio, dobio je vrhunski uređaj, no postavlja se pitanje s početka teksta, hoće li znati to iskoristiti i okrenuti marketing u svoju korist u cilju populariziranja uređaja. I sve dok se ne pojavi neko novo čudo iz HTC-a na našem tržištu, One X+ će biti vrh HTC-ove ponude.

 

 Plus

+ dizajn i izrada

+ ekran

+ 64 GB interne memorije

+ brzina rada

Minus

- malena dioda propuštene obavijesti

- izbočena stražnja kamera

- nedostupna baterija

Konkurencija

Samsung Galaxy S3

 

Iako je na tržištu puno duže, Galaxy S3 je i dalje glavni konkurent. Glavna prednost Samsunga je proširivost memorije, no malenom broju korisnika 64 GB u One X+ neće biti dovoljno. Nakon testiranja oba uređaja rekli bismo da je više plusova na strani One X+, no svaki od ovih uređaja ima svoje poklonike i zapravo će „ljubav“ prema brendu presuditi.

 

Apple iPhone 5

     

iPhone 5 je također jedan od glavnih konkurenata. Iako iPhone posjeduje mnogo manji ekran, 4 inča, no u mnogim segmentima prednost je na strani HTC-a. Kao i u slučaju sa Samsungom presudit će sitnice.

 

 

 

Komentari

laura

17. siječnja 2013 - 09:27 Prijavi neprimjeren komentar

Kada dolazi u hrvatsku?

Gale

11. siječnja 2013 - 13:56 Prijavi neprimjeren komentar

Kada HTC ONE X+ dolazi u hrvatsku?

dado

28. prosinca 2012 - 18:08 Prijavi neprimjeren komentar

dal mozda znate kad mob dolazi kod telefonskih operatera..

Krešimir Šarić

28. studenog 2012 - 18:00 Prijavi neprimjeren komentar

Sutra iza 10h će bit kod nas. Hvala

tin

10. studenog 2012 - 16:40 Prijavi neprimjeren komentar

Moze li se znati kada dolazi u Hrvatsku?

1 2

Odgovori