Testovi mobitela

HTC One Mini

One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini One Mini
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900
Hrvatski izbornik Da
Operativni sustav Android 4.2 Jelly Bean
Operativni sustav - upgrade Nema
Procesor Dvojezgreni
Broj jezgri procesora 2
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,3
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Tehnologija ekrana TFT
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir TFT
Pikseli po inču (ppi) 342
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu -
Telefonski imenik 1
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 4 megapiksela (2688 x 1520)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Ne
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Ne
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Ne
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS
Organizator Da
Dodatno SNS integrcija, Dropbox servis (25 GB besplatno), Active noise cancellation, Google aplikacije
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 10
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 6002
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 3.999 kn
Info HTC Hrvatska



http://www.htc.com/hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Mini u ne tako „mini“ izdanju
Autor: Ivan Češković

One Mini je kompaktni uređaj koji je sve svoje vrline pokupio od većeg brata. No, je li prenio baš sve po čemu je HTC One prepoznatljiv možete saznati u našem testu

Nakon uspješnog flagship modela HTC One, kojeg smo imali na testu prije nekoliko mjeseci, HTC je ugledavši se na konkurente razvio identičan model, no u mini izdanju. HTC One Mini krasi isti prekrasni dizajn kao i njegovog većeg brata. Ne bojte se, u HTC-u nisu rezali funkcije uređaja iako je riječ o mini verziji. Osim što su srezali veličinu ekrana i specifikacije, sve ostalo je prisutno; BeatsAudio BoomSound, Ultrapixel kamera s Zoe funkcijom te aluminijski pokrov. Iako su sve funkcije tu, pitanje je pružaju li istu kvalitetu i opcije kao i na Oneu? Naš review otkriva sve detalje.

Sadržaj pakiranja

S obzirom da smo HTC One Mini na recenziju dobili prije početka prodaje, nemamo finalno pakiranje u rukama. Osim uređaja, dobili smo punjač i USB kabel dužine 100 cm. Pretpostavljamo da će finalno pakiranje imati i slušalice. Memorijsku karticu ne morate tražiti jer uređaj ne posjeduje utor za njih.

Ergonomija, dizajn i izrada

Kako smo naveli u uvodnome dijelu uređaj krasi identičan dizajn kao i perjanicu njihove ponude. Materijali korišteni u izradi su gotovo identični. Stražnji dio je prekriven aluminijskim pokrovom, no bočni rubovi su prekriveni sjajnom plastikom(polikarbonatom). Možda bi kromirani obrub bolje sjeo, no što je tu je. Plastika je kvalitetna i ne možemo se požaliti na nju. Stražnja strana je potpuno glatka i zahvaljujući aluminiju jako je skliska te ćete morati izrazito paziti prilikom korištenja da vam se ne bi dogodio neželjeni pad uređaja na pod. Ako želite to izbjeći, preporučamo vam stavljanje neke zaštitne maske, no tada gubite vizualni izgled uređaja.

 

Manjim dimenzijama, 132 x 63,2 x 9,3 milimetara i masom od 122 grama uređaj leži odlično u ruci. Korištenje jednom rukom je izrazito ugodno i svaki kutak uređaja je dohvatljiv. Zbog same kompaktnije veličine uređaj će vam teže ispasti iako je sklizak, kako smo već naveli. Ako vam ispadne, pripremite se na udubine na aluminijskome dijelu.

 

Prednjom stranom dominira zaslon veličine 4,3 inča pokraj kojeg su se smjestili stereo zvučnici, bitna prednost HTC-a pred drugim proizvođačima. Zvučnici se nalaze s gornje i donje strane uređaja te se unutar njih smjestilo i LED notifikacijsko svjetlo. Na gornjoj strani uređaja smjestila se još i kamera te senzori. Stražnja strana je prilično čista i osim kamere i bljeskalice te HTC naziva se ne nalazi ništa. Tj. prisutan je drugi mikrofon koji služi za reduciranje buke tijekom razgovora.

 

Na bočnim stranama s desne strane se nalaze tipke za glasnoću, s lijeve utor za microSIM karticu, s donje strane ulaz za microUSB kabel, a s gornje utor za slušalice te tipka za paljenje i gašenje uređaja.

Na testu smo imali uređaj bijele (srebrne) boje. Osim ove boje, uređaj je dostupan u crnoj i plavoj boji. Moguće je da će HTC pustiti još koju boju u opticaj.

Ekran i tipkovnica

Uređaj donosi Super LCD2 ekran dijagonale 4,3 inča s rezolucijom od 720 x 1280 piksela te s gustoćom piksela od 342 ppi. Kvalitetan ekran je postao već neki zaštitni znak HTC uređaja više klase. Kvaliteta prikaza slike je izvrsna, pruža odličan prikaz boja, kontrasta te oštrine. Osim prikaza slike, prikaz teksta je također izvrstan i čitanje je ugodno na uređaju. Ekran je zaštićen Corning Gorilla Glass tehnologijom. Uređaj posjeduje zadnju dostupnu Sense verziju te i time posljednji dizajn tipkovnice. Unos teksta je iznimno ugodan iako je ekran 4,3 inča. Pošto smo navikli na uređaje većeg ekrana u početku je bilo ponekih grešaka prilikom pisanja, no ubrzo smo se navikli i tipkanje je postalo jako ugodno s minimalnim brojem grešaka.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

HTC One Mini dolazi s Android sustavom inačicom 4.2.2 te HTC Sense 5.0 inačicom. Trenutno nisu najavljene daljnje nadogradnje, no za očekivanje je nadogradnja na 4.3 inačicu te zatim na 4.4 inačicu Androida.

 

Sučelje je identično sučelju većeg brata. Zaključani zaslon donosi sat i vremensku prognozu te nekoliko prečaca na aplikacije na dnu ekrana. Moguće je mijenjati između nekoliko različitih stilova zaključanog zaslona i svaki donosi prikaz nekih drugih widgeta.

 

Početni zaslon više nije standardni zaslon već je sada BlinkFeed. BlinkFeed smo upoznali na starijem modelu HTC One i on služi pregledu sadržaja s vaših društvenih servisa te novosti i vijesti s različitih portala. BlinkFeed je ovdje donio i podršku za lokalne regije, na žalost Hrvatska još nije podržana, no radujemo se kada će ju HTC uvrstiti i ponuditi nam i naše domaće vijesti na BlinkFeedu. Prema najavama iz HTC-a, to će se uskoro i dogoditi. Sučelje je zbog sinkroniziranja s raznim servisima „gladno“ Internet prometa te stoga pripazite da ne prekoračite mjesečne podatkovne pakete. Na žalost, sučelje nije moguće isključiti bez zahvata na vlastitu odgovornost. Jedino što možete je ne dodati servise te stoga BlinkFeed neće imati što osvježavati. Osim ovog zaslona, prisutni su i standardni Android zasloni koje je moguće prilagođavati prema vlastitoj želji.

 

Notifikacijska traka je doživjela osvježenje i donosi nam novost. Povlačenjem više nije prisutna obavijest želimo li upaliti štedljivi način rada, no ono što nas je razveselilo je ikona u desnome kutu. Pritiskom na nju u traci se pojavljuje paleta prečaca. Prečaci omogućuju brzo paljenje WiFi, Bluetootha, mobilnih podataka, biranje svjetline zaslona i drugih. Na žalost, za sada nije moguće birati koje pločice želimo.

 

Prilikom korištenja uređaja nismo naišli na nikakve probleme. Uređaj radi iznimno brzo i obavlja sve zadaće s lakoćom. Reprodukcija HD filmova je također prošla bez ikakvog trzanja.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik je također u novome duhu i više ne posjeduje tabove na dnu već na vrhu. Ulaskom u imenik na prvome zaslonu je tipkovnica za unos brojeva iznad koje je prisutan posljednji poziv. Pomalo nam je neobično što je prisutan samo posljednji poziv jer u prijašnjim Sense verzijama bila su prisutna posljednja tri ili četiri poziva. No, kratkim prelaskom prsta prema desno po ekranu pojavljuje se lista svih poziva.

Kvaliteta poziva je izvrsna i moguće je nesmetano razgovarati i u glasnijim okruženjima.

 

Sense sučelje pruža iznimno veliku integriranost u društvene mreže. Dovoljno je reći da je moguće pratiti ažuriranja osoba unutar njihove kartice u imeniku te integracije u BlinkFeed da bi shvatili da su društvene mreže duboko integrirane u sustav. Osim ovoga, uz uređaj dolaze aplikacije za Facebook, Twitter i Google+.

E-mail i poruke

HTC Mail aplikacija je doživjela osvježenje i tranzicije između kartica jednostavne su i brze kao i u imeniku. Dovoljno je bilo gdje na ekranu prijeći prstom s lijeve na desnu stranu ili obrnuto. Kartice su prisutne zbog grupiranja mailova i time možete odvojiti na laki način poslovne i privatne mailove.

Aplikacija nudi podršku za razne mail servise i višestruke mail račune. Osim pregleda prema računima, moguće je pregledati sve mailove odjednom, a svaki mail će imati oznaku u boji pored opisa tako da znate kojem računu pripada. Druga aplikacija je Gmail aplikacija koja nudi podršku samo za Google Mail račune. Ako koristite ove račune aplikacija će vas zadovoljit, a pruža i push uslugu tako da ćete odmah dobiti obavijest o novom mailu. Aplikacija za poruke ostala je ista kao i prije sa svim svojim svojstvima. Poruke su grupirane prema kontaktima, a prikaz poruka za svaki kontakt je u oblačićima. Moguća je personalizacija pregleda poruka, tj. mijenjanje boja oblačića, pozadine.

Procesor, memorija

HTC One Mini posjeduje dvojezgreni procesor jačine 1,4 GHz te 1 GB radne memorije. Procesor je znatno slabiji nego kod velikog brata HTC One, no prilikom korištenja nismo osjetili znatnu razliku. Uređaj je sve zadaće obavljao s iznimnom lakoćom i velikom brzinom i pružio nam fluidnost u radu.

 

Uređaj posjeduje 16 GB interne memorije od čega je oko 11 GB dostupno korisniku za pohranu podataka. Na žalost, uređaj ne posjeduje utor za memorijske kartice i osuđeni ste na internu memoriju ili pak na servise u cloudu kao što je Dropbox.

Benchmark test

Benchmark testiranje smo odradili na tri aplikacije, Quadrant, Vellamo i Antutu aplikacije. Prilikom testiranja na uređaju uz sve predinstalirane aplikacije bilo je instalirano nekoliko aplikacija koje smo koristili.

 

U Quadrant Standard aplikaciji uređaj je postigao 6002 bodova i svrstao se na sami vrh ljestvice. Za usporedbu, veliki brat One je postigao 12.133 bodova. U našoj tablici svrstao se između LG Optimusa G E970 (6176 bodova) i Samsunga Galaxy S3 (5449).

 

U Vellamo aplikaciji na dijelu testa određenom performansama uređaj je postigao 603 boda. Usporedbe radi, svrstao se između LG Nexusa 4 (624 bodova) i LG Optimusa G E970 (600 bodova).
 

U HTML5 dijelu testiranja uređaj je postigao 2287 bodova. Uređaj se našao pri samome vrhu, između velikog brata, HTC One (2381 bodova) i Sony Xperije Z (2136 bodova).

 

U Antutu aplikaciji HTC One je postigao 15.498 bodova. Za usporedbu HTC One je postigao 22.293 bodova.

Baterija i trajanje

Uređaj posjeduje bateriju jačine 1800 mAh. Kao i na prijašnjim HTC uređajima baterija nije svijetla točka. U početku je bila jako loša, no nakon nekoliko ciklusa punjenja baterija se stabilizirala i uspjela nas je progurati kroz dan korištenja, uz ne toliko pretjerano korištenje kako smo navikli na nekim „jačim“ uređajima. Iako smo očekivali da će biti bolja, navikli smo se na bateriju i na svakodnevno punjenje.

Multimedija, FM radio, glazba

Uređaj posjeduje dvije aplikacije za glazbu, Googleov player koji je jednostavan i ne obiluje opcijama. Dok je drugi player razvijen od strane HTC-a i pruža više opcija i ugodniju reprodukciju. Glazbu je moguće pregledavati prema izvođačima, albumima, popisu svih pjesama, žanrovima, a uz to, moguće je i pretraživati unutar playera. Beats Audio je i dalje aktivan prilikom bilo kakve reprodukcije zvuka, bilo preko zvučnika ili slušalica. Kao što smo naveli uređaj posjeduje stereo zvučnike na prednjoj strani. Uređaj se može pohvaliti iznimnom kvalitetom zvuka jer je zvuk kristalno čist, osjeća se dubina zvuka i bass te je i mnogo glasniji nego što smo navikli na mobilnim uređajima. Zvučnici su mnogo glasniji nego na konkurentnim modelima, no tiši su nego na HTC One modelu.

Slušalice koje se isporučuju uz uređaj su standardne HTC slušalice koje su sasvim zadovoljavajuće.

 

Galerija nije poprimila redizajn, ali je dobila nova svojstva. Unutar pregleda albuma, uređaj automatski u svakom albumu nudi njegovu dijaprojekciju. Dijaprojekcija se odnosi na kratki video koji prikazuje fotografije iz albumu, zumira ih, prikazuje s lijeva na desno i obrnuto s raznim efektima i sve je popraćeno glazbom.
 

Prilikom pregleda slika mnogi su se iznenadili s fotografijama u pokretu. Ovo je osobina nove HTC Zoe funkcije koja je detaljnije objašnjena u odlomku niže.

 

Uređaj također posjeduje FM radio koji je doživio također maleni redizajn. Korištenje radija je jednostavno te za lakši pristup moguće je dodati radio widgete na početne zaslone. Za korištenje radija potrebne su slušalice.

Fotoaparat i video

HTC One Mini također posjeduje Ultrapixel kameru od 4 megapiksela čija se aplikacija pali instantno. Kamera je (gotovo) identična onoj na bratskom mu modelu HTC One i donose sve njezine funkcije, no primijetili smo krucijalan nedostatak jedne funkcije – nema stabilizaciju slike (OIS). HTC je odlučio na Mini modelu izbaciti ovu korisnu funkciju i samim time je otežao fotografiranje, a i ostavio posljedicu na kvalitetu fotografija.

 

Aplikacija je ostala nepromijenjena i donosi sve funkcije kao i do sada. Moguće je podešavati kontrast, oštrinu, ISO i još nekoliko svojstava. Zoe funkcija je ostala. Moguće je da se pitate što je Zoe uopće. Zoe, naime, omogućuje fotografiranje slike u pokretu. Kada je Zoe aktivna, prilikom fotografiranja kamera bilježi sve pokrete 0,6 sekundi prije i tri sekunde nakon okidanja slike, ili ukratko – snimite video duljine tri sekunde.

 

Kvaliteta fotografija je odlična uz minimalno šumova dok su uvjeti zadovoljavajući (dan, jako osvjetljenje), no kako uvjeti padaju fotografije postaju sve lošije. U tamnijim uvjetima je jako teško snimiti dobre fotografije jer one mahom ispadaju mutne. Osim nedostatka stabilizacije slike, kamera se bori i u fokusiranju. Često puta poneki dijelovi slike su oštri dok su neki mutni. Rijetko kada će kamera fokusirati onako kako bi trebala.

 

Fotografirano s HTC One Mini:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1379759856.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1379761193.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1379762145.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

HTC One Mini donosi sve načine povezivanja, no na žalost bez NFC načina povezivanja.

Osim ovoga, prisutan je Wi-Fi s a/ac/b/g/n protokolima te Wi-Fi hotspot, DLNA za dijeljenje medijskog sadržaja,  Bluetooth 4.0 te LTE koji je ograničen prema tržištima. Osim nedostatka NFC-a, uređaj ne posjeduje ni MHL što znači da ne možete spojiti uređaj s televizorom.

                                                           

Kao i svi HTC uređaji do sada dolazi s dva internetska pretraživača - Chrome i Internet pretraživač redizajniran u duhu Sensea. Pretraživači su slični, fluidni u radu čak i prilikom pregledavanja zahtjevnijih stranica i morat ćete sami odabrati svoga favorita. Ako vam ni jedan neće odgovarati na Trgovini Play postoji mnogo alternativa kao što su Dolphin Browser, Firefox i Opera.

Navigacija

Novosti u navigacijskome dijelu nema. Uređaj dolazi s Google Maps navigacijom za čiji rad je potreban Internet. Uz njih, dolazi i aplikacija Car namijenjena navigaciji. Aplikacija donosi posebno dizajnirane aplikacije za korištenje. Sve aplikacije postaju veće i komande unutar njih su mnogo veće i lakše dohvatljive. Korištenje Car aplikacije je moguće u pejsažnom i portretnom položaju uređaja. No, ako ćete koristit uređaj na dulje rute svakako ćete morati nabaviti auto punjač.

Uredski paket

Uredski paket nije bogat, no sasvim dovoljan za početno korištenje. Uz uređaj dolazi Polaris Office aplikacija za pregled Office dokumenata.  Za kreiranje i uređivanje dokumenata možemo preporučiti besplatnu aplikaciju naziva Kingsoft Office.

Uz ovu, prisutna je i aplikacija za pregled PDF dokumenata te aplikacija za bilješke.

Organizator i alarm

Organizator se nalazi u sklopu kalendara i omogućuje sinkronizaciju s Google računom i Microsoft Exchange ActiveSync računima. Kalendar je također doživio redizajn i na dnu nema trake s pregledom kalendara po mjesecima, tjednu ili pregledu obaveza već se nalazi na vrhu.

 

Alarm je ostao nepromijenjen i nalazi se unutar sata. Najzanimljivija opcija alarma je mogućnost odbacivanja ili odgode alarma pomoću bočnih tipki.

Aplikacije i igre

Osim već opisanih aplikacija uz uređaj dolazi još nekoliko aplikacija, no za potpuno korištenje uređaja morat ćete posjetiti Trgovinu Play. Zahvaljujući svojim specifikacijama uređaj neće imati problem s pokretanjem zahtjevnih aplikacija i igara.

Pametni telefon posjeduje aplikaciju za dječji način rada čime se znatno limitira korištenje uređaja te neće biti neočekivanih troškova ili nepotrebnih poziva.

Cijena za HTC One Mini

Cijena uređaja u slobodnoj prodaji je 3.999 kuna (rujan 2013.). Moramo priznati da smo očekivali nešto nižu cijenu. Za usporedbu, cijena u Sloveniji je otprilike tisuću kuna niža nego kod nas.

Cool faktor

Cool je dizajn uređaja koji je neponovljiv te materijali korišteni u izradi. Osim dizajna cool su i stereo zvučnici koji se nalaze na prednjoj strani.

Zaključak

HTC One Mini je zanimljiv uređaj koji donosi mnogo stvari s poznatog nam modela, HTC One. Iako donosi mnogo stvari, moramo priznati da nam je malo teško objasniti cijenu uređaja, pogotovo kada je izbačeno nekoliko korisnih stvari. Ako zanemarimo cijenu, One Mini je odličan uređaj još boljeg dizajna i ležanja u ruci. Osim elegantnog dizajna uređaj pruža i iznimno zadovoljstvo korištenja. Ne sumnjamo u uspješnost i ovoga modela i vjerujemo da će se pronaći kod mnogih korisnika.

 

 

Plus

+ dizajn

+ ekran

+ brzina rada

+ stereo zvučnici

 

Minus

- samo 16 GB memorije bez mogućnosti proširenja

- neizmjenjiva baterija

- nedostatak stabilizacije slike u kameri

Konkurencija - Sony Xperia SP

Xperia SP je Sonyjev model koji također predstavlja neku sredinu njihove ponude. Iako na papiru prednjači u gotovo svim područjima sami uređaj je veći i teži zbog većeg zaslona i samim time ne posjeduje elegantnost koju ima One Mini. Cijena mu je 3.549 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380019535.jpg

Konkurencija - Samsung Galaxy S4 Mini

Galaxy S4 Mini je glavni konkurent ovome HTC-u. U usporedbi ova dva uređaja mnoge stvari idu u korist Samsunga. Od izmjenjive i veće baterije, proširive memorije, jačeg procesora, no HTC prednjači u boljem ekranu, izradi te kvalitetnijem zvuku. Sve u svemu, izbor neće biti lak, a Galaxy S4 Mini je i jeftiniji - košta 3.645 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380019536.jpg

 

 

 

Komentari

Daniel

21. rujna 2013 - 13:49 Prijavi neprimjeren komentar

imas lijevo u karakteristikama na dnu pod gdje kupiti :=)

Max

03. rujna 2013 - 21:07 Prijavi neprimjeren komentar

Zanima me koja je cijena uredjaja na nasem trzistu...
Hvala...

Odgovori