Testovi mobitela

HTC Desire 626

Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626 Desire 626
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 03-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 146,9 x 70,9 x 8,2
Masa uređaja (g) 140
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Qualcomm Snapdragon 410
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 306
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 294
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4208 x 3120)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2000
Vrijeme razgovora 2G (h) 20
Vrijeme čekanja 2G (h) 800
Vrijeme razgovora 3G (h) 30
Vrijeme čekanja 3G (h) 761
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno 1,7 GHz Cortex-A53 + 1,2 GHz Cortex-A53, prepoznavanje lica, panorama
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 49
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 15063
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 2499,00 kn
Info HTC Hrvatska



http://www.htc.com/hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Šareni Desire
Autor: Ivan Češković

Desire 626 nam se zašarenio na stolu i malo razbudio monotoniju sivih i tamnih boja uređaja koje testiramo

22.12.2015.

 

Desire 626 je posljednji HTC-ov uradak iz Desire serije. Proizvodnja HTC-a se svela na dvije linije proizvoda, Desire i One. Serija One predstavlja „premium“ seriju uređaja i u njoj HTC uglavnom koristi metal i bolje materijale dok je Desire serija ona pristupačnija i cjenovno prihvatljivija. No, naspram prvog Desirea koji je ujedno bio i flagship serija se na papiru nije previše promijenila. Donosimo opširan test / review HTC Desire 626.

Sadržaj pakiranja

Uređaj dolazi u standardnoj bijeloj HTC kutiji ne mnogo većoj od njega. U kutiji se osim uređaja nalaze slušalice, USB duljine 100 cm, punjač i uputstva.

Ergonomija, dizajn i izrada

Unatoč zaslonu od 5 inča i velikoj „nepotrebnoj“ površina iznad i ispod ekrana, uređaj dobro leži u ruci. Dimenzijama 146,9 x 70,9 x 8,2 milimetara i masom od 140 grama uređaj je mogao dobiti čak i veći ekran.

 

Plastika je glavni materijal izrade. Stražnji dio napravljen je od sjajne plastike koja dobro prianja uz ruku i nije skliska. Bočni rubovi su blago gumirani i time je mogućnost da vam uređaj sklizne iz ruku drastično smanjena.

Uređaj je izrađen u unibody sistemu i jedini odvojivi dio je onaj na bočnoj strani gdje su utori za SIM karticu i memorijsku karticu. Unibody dizajn je omogućio kvalitetnu i čvrstu izradu za ovaj pristupačni uređaj.

 

Na prednjoj strani se ispod ekrana nalazi zvučnik dok su se iznad smjestili senzori i kamera. Prema dizajnu na prvi pogled rekli bismo kako se i iznad ekrana nalazi zvučnik, no nažalost nije tako. Gornji zvučnik služi samo za razgovore.

Bočni rubovi su rezervirani za tipku za paljenje i gašenje te za glasnoću. Uređaj dolazi u mnogo šarenih kombinacija

Ekran i tipkovnica

Ekran je veličine 5 inča s HD rezolucijom 720 x 1280 piksela i njihovom gustoćom od 294 ppi. Ekran je zadovoljavajući i pruža sasvim pristojan prikaz slike. Nedostatak fullHD rezolucije nije mana unatoč većoj dijagonali ekrana.

 

Tipkovnica je standardna HTC Sense tipkovnica i na njoj nema nikakvih promjena. Uz ekran od 5 inča tipkanje je dobro i uz praksu može biti i još bolje. Ako vam neće odgovarati HTC-ova tipkovnica zahvaljujući Trgovini Play možete ju zamijeniti nekom drugom.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Uređaj dolazi s 5.1 Lollipop Android verzijom i posljednjem Sense 7 verziju koju smo imali prilike upoznati na One A9 modelu. Buduće nadogradnja ne možemo prognozirati, no znajući HTC nadogradnja na Android 6 neće uslijediti tako brzo za ovaj model.

 

Kako smo upoznali ranije Sense sučelje je ogoljeno i to pozdravljamo s oduševljenjem. HTC je dopustio Googleu da se poigra sa sučeljem i rezultat je pozitivan. Doduše, neke HTC aplikacije kao glazbeni player i mail su izbačene i to nam je na korištenje ostavilo samo standardne Google aplikacije, no krajnji rezultat u dizajnu i brzini sučelja je više nego pozitivan.

 

Blinkfeed je prisutan i na ovome modelu, a brze postavke u notifikacijskoj traci i njihovo uređivanje srećom nije izostalo. Nepotrebnih aplikacija možemo reći da ni nema kako smo nekada bili navikli na to. No, ako se operater dočepa uređaja lako je moguće očekivati neke ekstra aplikacije.

Poznatu nam i korisnu opciju koju smo upoznali na A9 modelu smo s oduševljenjem koristili i ovdje. Jednostavnim widgetom i njegovim podešavanjem moguća je laka i neprimjetna izmjena profila između kuće, posla ili onoga u hodu. Ovom izmjenom profila mijenja se popis aplikacija u widgetu i one potrebnije u tom vremenu postaju brže dostupne.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik nije doživio neku promjenu osim dizajna. I dalje je baziran u karticama (tabovima) te tako imamo povijest poziva, brojčanik, favorite, kontakte i grupe. Same mogućnosti uređivanja kontakata i dodavanja informacija o njima su pozamašne kako je bilo i do sada na Sense sučelju.

Kvaliteta poziva je na razini, no glasnoća notifikacija nije i često vam se može dogoditi da propustite notifikaciju ili poziv.

 

Po pitanju društvenih mreža uređaj je potpuna suprotnost dosadašnjim HTC-ima. Uređaj ne posjeduje nijednu aplikaciju za društvenu mrežu. Sve ćete morati skinuti s Play Storea.

E-mail i poruke

Uređaj posjeduje dvije mail aplikacije i to obje razvijene od strane Googlea jer poznata HTC Mail aplikacija je izostala i izgleda da je više nećemo vidjeti. Prisutne dvije aplikacije mogu poslužiti za sve vrste mailove i nećete pogriješiti s nijednom.

 

Aplikacija za poruke ostala je ista kao i prije sa svim svojim svojstvima. Poruke su grupirane prema kontaktima, a prikaz poruka za svaki kontakt  je u oblačićima. Moguća je personalizacija pregleda poruka, tj. mijenjanje boja oblačića, pozadine.

Procesor, memorija

Čipset koji pogoni uređaj je Snapdragon 410 u kombinaciji s Adreno 306 grafikom i 2 GB RAM-a. Čipset je isti onaj koji je korišten u prethodnoj verziji ovog modela. Količinu radne memorije smo pozdravili s oduševljenjem jer 2 GB u ovoj kategoriji uređaja je teško za očekivati, a u radu svakako dobro dođu.

Uređaj dolazi sa 16 GB internet memorije od kojih vam je dostupno oko 10 GB. Ako će vam zatrebati memorije lako ju proširite s memorijskim karticama.

Benchmark test

Benchmark testiranje smo odradili na tri aplikacije, Quadrant, Vellamo i Antutu aplikacije. Prilikom testiranja na uređaju uz sve predinstalirane aplikacije bilo je instalirano nekoliko aplikacija koje smo koristili.

 

U Quadrant Standard aplikaciji uređaj je postigao 15.063 bodova. Rezultat je za očekivati za specifikacije koje uređaj posjeduje i na razini je flagship modela od prije nekoliko godina.

 

U Vellamo aplikaciji na dijelu testa određenom performansama uređaj je postigao 947 bodova. Na tablici smjestio se odmah iza kineskog Meizu MX4 uređaja.

 

U Antutu aplikaciji HTC One je postigao 23.343 bodova. Rezultat je točno u sredini na bodovnoj tablici.

Baterija i trajanje

Baterija od 2000 mAh je dovoljna da vas provede kroz aktivan dan korištenja. Poželjeli smo veću bateriju tijekom korištenja jer svakako ne bi bila na odmet, no i s ovom smo uspjeli preživjeti od jutra do večeri. HTC je s Googleom napravio dobar posao na Sensu i njegovim ogoljavanjem svakako je išao u korist bateriji.

Multimedija, FM radio, glazba

Kako smo spomenuli ranije za glazbu nam je ostala samo Google aplikacija. Aplikacija ne pruža mnogo, no za reprodukciju glazbe je sasvim dovoljna. Dodatnih opcija nažalost nedostaje u aplikaciji i morat ćete potražiti alternative na Trgovini Play.

Za glazbu se nažalost brine samo mono zvučnik i njegovu kvalitetu ne možemo pretjerano pohvaliti. Zvučnik nije loš, ali nije ni među boljima.

 

Uređaj također posjeduje FM radio koji je doživio također maleni redizajn. Korištenje radija je jednostavno te za lakši pristup moguće je dodati radio widgete na početne zaslone. Za korištenje radija potrebne su slušalice.

Fotoaparat i video

Kamera broji velikih 13 megapiksela i posjeduje LED bljeskalicu. 13 megapiksela je postao standard na uređajima, no i ptice na grani znaju da megapikseli ništa ne znače ako je leća loša.

Aplikacija je standardna HTC-ovska i pruža mnogo opcija od mijenjanja scena do mijenjanja balansa bijele boje i ISO osvjetljenja.

Kvaliteta fotografija je u savršenim uvjetima zadovoljavajuća i boje su dobre bez šuma. No čim se uvjeti pogoršaju kvaliteta drastično pada, fokusiranje je teže i šum na slikama se povećava. HDR pomaže malo, no i u njemu nedostaju detalji.

Povezivost i Internet pretraživač

Uređaj donosi sve načine povezivanja osim infracrvenog porta koji se danas može naći samo na flagship uređajima. Uz standardne načine povezivanja, Wi-Fi s a/ac/b/g/n protokolima, DLNA za dijeljenje medijskog sadržaja, Bluetooth 4.0 te LTE.

 

Uređaj posjeduje samo Chrome internet pretraživač kojeg smo dosad imali prilike upoznati na svakom Android uređaju. Zahvaljujući Trgovini Play izbor internet pretraživača je velik.

Navigacija

Desire 626 ne donosi neki novi navigacijski sustav. Uređaj dolazi s Google Maps navigacijom koja za čiji rad je potreban internet. Uz njih, dolazi i aplikacija Car namijenjena navigaciji. Aplikacija donosi posebno dizajnirane aplikacije za korištenje. Sve aplikacije postaju veće i komande unutar njih su mnogo veće i lakše dohvatljive. Korištenje Car aplikacije je moguće u pejsažnom i portretnom položaju uređaja. No, ako ćete koristit uređaj na dulje rute svakako ćete morati nabaviti auto punjač.

Uredski paket

Uredski paket nije bogat, no sasvim je dovoljan za početno korištenje. Uz uređaj dolazi Polaris Office aplikacija za pregled Office dokumenata.  Za kreiranje i uređivanje dokumenata možemo preporučiti besplatnu aplikaciju naziva Kingsoft Office.

Uz ovu, prisutna je i aplikacija za pregled PDF dokumenata te aplikacija za bilješke.

Organizator i alarm

Organizator se nalazi u sklopu u sklopu kalendara i omogućuje sinkronizaciju s Google računom i Microsoft Exchange ActiveSync računima. Kalendar je također doživio redizajn i na dnu nema trake s pregledom kalendara po mjesecima, tjednu ili pregledu obaveza već se nalazi na vrhu. Alarm je ostao nepromijenjen i nalazi se unutar sata.

Aplikacije i igre

Osim već opisanih aplikacija uz uređaj dolazi još nekoliko aplikacija, no za potpuno korištenje uređaja morat ćete posjetiti Trgovinu Play. Zahvaljujući svojim specifikacijama uređaj neće imati problem s pokretanjem zahtjevnih aplikacija i igri

Cijena za HTC Desire 626

Uređaj je moguće pronaći u trgovinama već po cijeni od 2499 kn (studeni 2015.).

Cool faktor

Cool je dizajn uređaja koji dolazi u nekoliko boja.

Zaključak testa

Desire 626 je prosječni uređaj i svakako ima previsoku cijenu za ono što nudi. U trgovinama je moguće pronaći i drugu verziju uređaja koja nema Snapdragon čipset već Mediatek i razlika u cijeni je nekoliko stotina kuna. I dalje je svakako neisplativo jer u tome cjenovnome rangu konkurenti nude mnogo bolje opcije.

 

 

Plus

 

+ dizajn i izrada

+ proširiva memorija

+ Sense 7

 

Minus

 

- cijena

- zvučnik

- kamera

Konkurencija - Motorola Moto G 3rd generation (2015)

Moto G treće generacije je mnogo zanimljiviji uređaj, a cjenovno je daleko prihvatljiviji. Specifikacijama su posve slični; dijagonala ekrana ista, rezolucija ista, čipset isti, malo je veća baterija u Motoroli, no velika je razlika u cijeni u korist Motorole.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1450867620.png

Konkurencija - LG G2

LG G2 je nekadašnji flagship. Uređaj se još uvijek može pronaći u trgovinama i cijena mu je manja nego HTC-u, a mnogo je bolja kupnja jer su sve razlike daleko na strani LG-a.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1450867651.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori