Testovi mobitela

HTC Desire 200

Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200 Desire 200
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 08-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 107,7 x 60,8 x 11,9
Masa uređaja (g) 100
Operativni sustav Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Chipset Qualcomm Snapdragon S1
Frekvencija procesora 1,00 GHz
Broj jezgri procesora 1
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 3,5
Rezolucija ekrana 320 x 480
Pikseli po inču (ppi) 165
Multitouch Ne
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 512 MB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 5 megapiksela (2592 x 1944)
Autofokus Ne
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 640 x 480
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Ne
HSDPA / HSUPA 900/2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Ne
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1230
Vrijeme razgovora 2G (h) 10
Vrijeme čekanja 2G (h) 821
Vrijeme razgovora 3G (h) 7
Vrijeme čekanja 3G (h) 693
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Ne
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS
Organizator Da
Dodatno Google aplikacije, Beats Audio sound enhancement, HTC Sense UI 4.0
Mobil.hr testovi
Benchmark test Quadrant (bodova) 1886
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1245 kn
Info Tele2


095/ 1000 444
http://www.tele2.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Desire u brojkama
Autor: Ivan Češković

HTC-ov uvod u početnu seriju Androida nas je iznenadio cijenom, no je li i opravdao to iznenađenje saznajte u testu

Desire je naziv koji je svima poznat. Onima kojima nije, Desire je (bio) flagship i jedan od najpopularnijih uređaja tajvanske tvornice - sjećamo se početka 2010. godine i njegovog predstavljanja. S tim modelom HTC je ostvario svoj uspjeh i vjerojatno su to razlozi zbog kojih je odlučio zadržati taj naziv i samo mu dodavati razne kombinacije brojki i slova u nastavku naziva. Danas, pak, Desire serija ne predstavlja flagship modele već ulazne modele i modele srednje klase. Desire 200 je ulazni model i predstavlja ono najosnovnije u Android svijetu – početak. Donosimo detaljni review/recenziju HTC Desirea 200.

Sadržaj pakiranja

Uređaj dolazi u malenoj prepoznatljivoj HTC kutijici. Osim uređaja u njoj su mjesto našli punjač, USB kabel koji je dužine 100 cm, slušalice i upustva. Memorijska kartica nije našla svoje mjesto iako uređaj ima podršku za njih, ali za nekoliko desetaka kuna možete kupiti karticu od minimalno 4 GB.

Ergonomija, dizajn i izrada

Desire 200 je maleni kompaktni uređaj koji donosi mješavinu dizajna s raznih HTC-ovih modela. Najprepoznatljivi takav „posuđeni“ dio je rešetka prednjeg zvučnika koja je identična onoj na HTC One modelu. Ovaj zvučnik služi samo za razgovore.

 

Svojim dimenzijama od 107,7 x 60,8 x 11,9 mm i s masom od 100 grama uređaj se izgubi u ruci. Dohvatljive su sve tipke, a također i cijeli zaslon je dohvatljiv prstom ruke u kojoj držite uređaj. Zahvaljujući stražnjem poklopcu koji seže skroz do ekrana, (skoro) na prvi pogled čovjek pomisli na unibody dizajn, no lošija plastika koji škripi na malo jači dodira baca u vodu tu tezu. Uređaj je dostupan u crnoj i bijeloj boji.

 

Na prednjoj strani osim zvučnika, ispod ekrana se nalaze tri kapacitivne tipke. Na poleđini se smjestila 5 MPx kamera, ali na žalost bez bljeskalice. Na bočnim stranama našle su se uobičajene stvari. S desne strane nalazi se tipka za glasnoću, dok je s lijeve microUSB ulaz. Na vrhu je svoje mjesto našla tipka za paljenje uređenje i 3,5 mm ulaz za slušalice.

Ekran i tipkovnica

Uređaj posjeduje 3,5-inčni ekran rezolucije 320 x 480 piksela s gustoćom piksela od 165 ppi. Ovakav zaslon nas vraća u doba prvih Androida i voljeli bismo da je neki s većom rezolucijom (i kvalitetom). Zbog malene rezolucije prikaz nije najbolji i sve poprima pikselasti izgled. Osim za osnovne radnje zaslon će teško poslužiti za neke zahtjevnije. Zbog malenog ekrana i sama tipkovnica je manja, no zahvaljujući lijepom rasporedu i veličini slova pisanje je sasvim ugodno i precizno.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

HTC Desire 200 posjeduje danas već zastarjelu verziju Android operativnog sustava. Verzija prisutna na uređaju je 4.0.3 sa Sense 4 verzijom. Nadogradnje za uređaj je teško očekivati, tj. gotovo vjerujemo kako daljnjih nadogradnji neće biti.

 

Sučelje je standardno Sense sučelje, no bez animacija između izmjenjivanja zaslona ili unutar Sense aplikacija. Vjerujemo da je HTC odlučio to izbaciti zbog slabijih performansi uređaja.

Zaključani zaslon donosi četiri prečaca i prsten na dnu čijim povlačenjem otključavate zaslon. Početni zaslon donosi prepoznatljivi widget sa satom i vremenskom prognozom koji je ovdje promijenio boju slova koja su crvena. Sve funkcije su i dalje prisutne, od mnoštva HTC Sense widgeta do tema.

 

Za uređaj ove klase Desire 200 sasvim zadovoljavajuće radi i sve osnovne radnje će obavljati sasvim u redu. Ponekad zna zaštekati, no brzo se vrati na svoje i radi dalje.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik je kao i prije na Sense 4 sučelju moguće pronaći na dva mjesta. Prvo je u pozivima gdje se nakon minimiziranje tipkovnice za odabir broja pojavljuje lista poziva, a ispod nje kompletni imenik. Pritisak na kontakt će ovdje automatski zvati tu osobu. To nije slučaj ako imenik pregledavate na drugome mjestu, kompletnom imeniku koji sadrži grupe, favorite i ostalo. Pritisak na kontakt će otvoriti karticu kontakta gdje je moguće vidjeti sve podatke o kontaktu te također i ažuriranja s društvenih mreža. Kvaliteta poziva je sasvim zadovoljavajuća.

 

Društvene mreže su, kao što je uobičajeno na HTC uređajima, duboko integrirane u sustav. Osim integriranosti koju pruža Sense sučelje, na uređaju se nalaze još Facebook, Twitter i Google+ aplikacije.

E-mail i poruke

Uz uređaj dolaze dvije mail aplikacije. Standardna Gmail aplikacija koja služi samo za Google Mail račune i HTC Mail aplikacija za sve račune. Na žalost, HTC Mail ne podržava  

push notifikacije već samo sinkroniziranje u određenim vremenskim intervalima. Ako posjedujete mail račune na nekim drugim servisima, a potreban vam je push morat ćete posegnuti za nekom drugom aplikacijom, recimo Aqua Mail.

 

Aplikacija za poruke je redizajnirana da bi se uklopila u Sense sučelje. Poruke se grupiraju prema kontaktima, a prikaz unutar razgovora je u oblačićima. Osim prilagodbe pozadine i boje oblačića moguće je mijenjati veličinu teksta. Veličinu mijenjate pritiskom dva prsta te njihovim udaljavanjem ili približavanjem.

Procesor, memorija

HTC Desire 200 dolazi s jednojezgrenim procesorom takta 1 GHz te s 512 MB radne memorije. Kombinacija ove dvije stavke nije baš za pohvalu, čak ni u ovoj klasi uređaja. Uređaj će osnovne radnje obavljati glatko, no svaka zahtjevnija će ipak zahtijevati nešto više vremena.

 

Uređaj posjeduje 4 GB interne memorije od kojih je korisniku dostupan 1 GB. Uređaj također posjeduje utor za microSD memorijsku karticu koja će vam dobro doći, vjerujemo.

Benchmark test

Testiranje smo odradili na dvije aplikacije, Quadrant Standard i Vellamo. Prilikom testiranja na uređaju je bilo instalirano nekoliko dodatnih aplikacija koje smo koristili za vrijeme korištenja uređaja.

 

U Quadrant Standard aplikaciji HTC Desire 200  je ostvario 1886 bodova i time se našao na pri dnu ljestvice. Za usporedbu, na našim testovima našao se između Sony Xperije J (2042 bodova) te Huawei Ascenda G300 (1755 bodova).

U Vellamo aplikaciji uređaj je osvojio 906 bodova na HTML5 testu te 328 bodova za CPU dio test. U CPU dijelu testa našao se između Prestigio 500 Duo (343 bodova) i Sony Xperije J (320 bodova).

Baterija i trajanje

Uređaj posjeduje bateriju jačine 1230 mAh. Svakodnevnim korištenjem uređaja, normalnim dnevnim korištenjem, uz pokoji poziv, pokoja poruka, malo surfanja, baterija će izdržati dva dana. No, malo većim korištenjem, s više poziva, par stotina poruka, surfanjem i pregledavanjem foruma baterija će izdržati jedan dan korištenja.

Multimedija, FM radio, glazba

HTC Desire 200 dolazi s dvije aplikacije za preslušavanje glazbe. Prva je Googleova glazbena aplikacija koja je minimalistička i ne obiluje opcijama, dok je druga HTC-ova. HTC aplikacija za reprodukciju glazbe se pokazala boljom u izboru između ove dvije. Aplikacija omogućuje popis prema pjesama, izvođačima, albumima, žanru. Aplikacija je također jednostavna i ne obiluje opcijama, no spajanjem slušalica aktivira se Beats Audio opcija za poboljšanje zvuka.

Fotoaparat i video

Uređaj posjeduje 5 MPx kameru, no bez LED bljeskalice. Fotoaparat obiluje opcijama. Uz opcije prilagođavanja fotoaparata kao što su zvuk okidača, dodirivanje ekrana bilo gdje za snimanje, automatska detekcija osmijeha, prisutno je mnogo opcija za poboljšanje fotografija. Iako je 5-megapikselna, kamera nije za pohvalu. Slike su pune šuma, a i manjka im detalja. Šum je čak prisutan i u savršenim uvjetima. Video snimanje je podržano samo u osnovnoj VGA razlučivosti.

Fotografirano s HTC Desire 200:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380793726.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380793795.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380793885.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Desire 200 posjeduje većinu načina za povezivanje. Uređaj ne posjeduje samo NFC i 4G način povezivanja. Wi-Fi, Bluetooth, 2G/3G su prisutni.

 

Uz uređaj dolaze Chrome i nativni internetski pretraživač dotjeran od strane HTC-a. Oba pretraživača su vrlo slična i obiluju opcijama. Prilikom testiranja surfanje se odvijalo preko Wi-Fija, 2G i 3G načina rada mreže i ni u jednom načinu nije bilo problema, osim razlika u brzini učitavanja stranica, a to ovisi o mreži. Internetski pretraživači su brzi i stabilni. U njihovom korištenju nije bilo nikakvih problema.

Navigacija

Desire 200 dolazi s Google Maps navigacijom za čiji je rad potreban Internet. Uređaj posjeduje aplikaciju Car koja je podređena navigaciji. U nju su kombinirani telefon, glazba, navigacija i TuneIn radio. Sve aplikacije postaju veće i komande unutar njih su mnogo veće i lakše dohvatljive.

Uredski paket

Uz uređaj dolazi Polaris Office. Ova aplikacija je besplatna i moguće je samo pregledavati dokumente, dok za kreiranje dokumenata morate kupiti cijelu verziju. No, Kingsoft Office je potpuno besplatna aplikacija koja omogućava kreiranje dokumenata. Osim ove aplikacije dolaze još i PDF preglednik, aplikacije za bilješke te aplikacija za zadatke.

Organizator i alarm

Uređaj će se s predinstaliranim aplikacijama moći iskoristit i u poslovne svrhe. Organizator se nalazi unutar kalendara koji omogućuje sinkronizaciju Google računom, Microsoft Hotmail te Microsoft Exchange ActiveSync računima. Osim ovog načina, postoji aplikacija Zadaci koja također može poslužiti kao organizator i podsjetnik.

 

Alarm se nalazi kako smo navikli unutar aplikacije za sat. Najzanimljivija opcija alarma je mogućnost odbacivanja ili odgode alarma pomoću bočnih tipki.

Aplikacije i igre

Osim već navedenih aplikacija koje su ujedno i najkorisnije, na uređaju se nalazi još nekoliko aplikacija, no zahvaljujući Trgovini Play i njezinom beskrajnom izboru nećete imati problema s pronalaskom raznih aplikacija i igri.

Cijena za HTC Desire 200

Cijena uređaja u Tele2 je 1245 kuna, u prepaid varijanti, dok se u pretplatničkim paketima može kupiti po cijeni od 99 do 395 kuna.

Cool faktor

Cool je rešetka prednjeg zvučnika koja donosi nešto novo u ovu klasu uređaja.

Zaključak

Desire 200 je zanimljivi uređaj i pruža dobar pogled u uvod u Android. Uređaj bi preporučili početnicima u Androidu i nezahtjevnim korisnicima kojima neki nedostaci neće biti presudni i koji neće žudjeti za novom verzijom Android sustava.

 

 

Plus

+ microSD

+ dimenzije

+ zvuk na slušalicama

 

Minus

- zastarjela verzija Android sustava

- nema bljeskalicu

Konkurencija - Huawei Ascend Y300

Huawei je također uređaj novijeg datuma i pruža nekoliko stvari gdje Desire 200 kaska. Huawei posjeduje LED bljeskalicu, dvojezgreni procesor, no također samo 512 MB radne memorije što ga često koči u radu. Uređaj ima i veći ekran od 4 inča te je samim time i veći i teži.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380792721.jpg

Konkurencija - LG Optimus L3 II E430

LG Optimus L3 II  je ovogodišnji model koji predstavlja ulaznu LG-evu seriju u Android. Uređaj posjeduje manji ekran, no dimenzijama i masom je prilično isti. Manji ekran je donio i manju rezoluciju što nije za pohvalu. Ostatak specifikacija je praktički isti na oba uređaja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380793125.jpg

 

 

 

Komentari

mica

19. srpnja 2014 - 13:32 Prijavi neprimjeren komentar

Imam ovaj tel. par mjeseci i uzasno je spor...

mica

19. srpnja 2014 - 13:32 Prijavi neprimjeren komentar

Imam ovaj tel. par mjeseci i uzasno je spor...

tanja

11. studenog 2013 - 15:03 Prijavi neprimjeren komentar

hvala na informaciji. sve što trebam znati tu sam našla. srdačan pozdrav.

tanja

11. studenog 2013 - 15:03 Prijavi neprimjeren komentar

hvala na informaciji. sve što trebam znati tu sam našla. srdačan pozdrav.

Odgovori