Testovi mobitela

HTC 10

10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 05-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat6
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 145,9 x 71,9 x 9
Masa uređaja (g) 161
Operativni sustav Android 6.0 Marshmallow
Chipset Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820
Frekvencija procesora 2,10 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 530
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,2
Rezolucija ekrana 1440 x 2560
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 565
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 64 GB
RAM memorija 4 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 256 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 12,1 megapiksela (4000 x 3000)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica dual LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.2)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3000
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Organizator Da
Dodatno Dual-core 2,15 GHz Kryo & dual-core 1,6 GHz Kryo, Brzo punjenje, Google Drive
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 20
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test AnTuTu (bodova) 139145
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 120
Gdje kupiti
Cijena 5799 kn
Info HTC Hrvatska



http://www.htc.com/hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Tajvanska desetka
Autor: Ivan Češković i Ivan Luzar

HTC je s modelom 10 napravio jako dobar posao

14.07.2016.

 

HTC je bombastično najavljivao svoj ovogodišnji flagship 10. Odmah uočljiva izmjena u odnosu na prošle godine je micanje naziva „One“ i oznake „M“ pa se telefon ne zove HTC One M10. Uređaj nosi samo brojku 10. HTC je nakon nekoliko godina napokon poslušao zajednicu i maknuo je nepotrebnu „traku“ s prednje strane i više nema HTC loga. Je li HTC 10 stvarno za deset saznajte u našem detaljnom testu.

Sadržaj pakiranja

Uređaj dolazi u malenoj kompaktnoj kutijici u kojoj se uz uređaj nalaze uputstva, punjač, USB kabel duljine 120 cm i slušalice. Slušalice nisu klasične HTC-ove kakve smo viđali ranije.

Ergonomija, dizajn i izrada

HTC 10 nije znatno promijenio dizajn u odnosu na svoje prethodnike. Kao i ostatak poznate One serije dolazi u minimalističkom metalnom unibody kućištu. Svi rubovi na uređaju su zaobljeni, a stražnja strana i bočni rubovi su metalni, tj. aluminij je korišten u izradi. Uređaj u ruci leži dobro, no izrazito je sklizak i opasnost od izletavanja iz ruke prilikom vađenja iz džepa je velika.

 

Dimenzijama od 145,9 x 71,9 x 9 milimetara spada među tanje. Aluminij korišten u izradi je izuzetno neotporan i ako uređaj ne zaštitite nekom maskom ogrebotine će biti svakodnevna pojava. Druga mana je blago ispupčenje kamere.

 

Prednjom stranom dominira ekran od 5,2 inča iznad kojeg se nalaze kamera i senzori. Po uzoru na rivala na prednjoj strani se našla jedna tipka koja ujedno služi kao čitač otiska prsta i kao Home tipka kada je uređaj upaljen, s tim da nije klikabilna nego je samo osjetljiva na dodir.

 

Bočne strane su zauzete. Na svakoj se nalazi ponešto. Na lijevoj i desnoj strani pronašle su se tipke za glasnoću, tipka za otključavanje uređaja sa znatno izraženim osjetom pod prstom i utori za memorijsku i SIM karticu dok se na vrhu nalazi 3,5 audio ulaz, a na dnu se smjestio microUSB ulaz pored kojeg je subwoofer.

Na poleđini se nalazi samo veliki HTC logo iznad kojeg se smjestila kamera s LED bljeskalicom. Uređaj dolazi u srebrnoj, sivoj i zlatnoj boji.

Ekran i tipkovnica

Uređaj posjeduje ekran veličine 5,2 inča s 2k  rezolucijom kojega krasi gustoća piksela od 565 ppi. Ekran pruža izvrstan prikaz boja, a moguće je izabrati između dva prikaza, Vivid  i sRGB.

 

Tipkovnica je standardna HTC Sense tipkovnica i na njoj nema nikakvih promjena. Uz ekran od 5,2 inča tipkanje je dobro i uz praksu može biti i još bolje. Ako vam neće odgovarati HTC-ova tipkovnica zahvaljujući Trgovini Play možete ju zamijeniti nekom drugom.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Uređaj dolazi s posljednjom Android inačicom, takozvanim Marshmallowom. Buduće nadogradnje je za očekivati, no pitanje koliko dugo jer HTC nema običaj održavati uređaje na duži period novim nadogradnjama.

 

Sense sučelje je također doživjelo promjenu i potpuno je pojednostavljeno i mnoge stvari koje smo viđali prošlih godina su izbačene. Ova činjenice nas ne začuđuje jer sve što je moglo je dizajnom pojednostavljeno da izgleda što sličnije tvorničkom Androidu. Nestale su dvostruke aplikacije za primjerice sat i kalkulator, a HTC je svoje verzija aplikacija odlučio izostaviti. Na HTC 10 nalazimo tako samo Googleove aplikacije, poput Google Photosa umjesto galerije. HTC-ove aplikacije su pak migrirale na Play Store, čime će HTC fanovi moći i skinuti HTC-ove vlastite appove.

 

Otključavanjem uređaja stižemo na početni zaslon na kojem se nalazi nekoliko prečaca za najčešće aplikacije. Blinkfeed je i dalje prisutan na skroz lijevom dijelu ekrana, no moguće ga je maknuti. Osim toga, Blinkfeed je u startu potpuno prazan i potrebno ga je samostalno podesiti. Notifikacijska traka je potpuno pojednostavljena i sada je identična onoj kakvu viđamo na tvorničkoj verziji Androida.

 

Čitač otiska prsta radi izrazito dobro i moguće je spremiti do četiri otiska. Samim prislanjanjem prsta i držanjem uređaj iz standbya se automatski otključava i odlazi na početni zaslon. Čitač otiska prsta ima dvojni karakter, pa služi i kao home „tipka“ koja se pak ne pritiska u uređaj, što bi bilo logično budući da sadrži sjajni obrub. Ona je međutim kapacitivna tipka bez osvjetljenja.

Korištenje uređaja je bilo zanimljivo jer smo naišli na skoro sve. Tijekom korištenja uređaj nije pokazao probleme ili zastajkivanja u radu. No često se znao jako zagrijati zbog termičkih svojstava metala koji toplinu procesora raspoređuje po cijelom kućištu, što je tipično za metalne mobitele.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik nije doživio neku promjenu osim dizajna. I dalje je baziran u karticama (tabovima) te tako imamo povijest poziva, brojčanik, favorite, kontakte i grupe. Same mogućnosti uređivanja kontakata i dodavanja informacija o njima su pozamašne kako je bilo i do sada na Sense sučelju.

Kvaliteta poziva je na razini, no glasnoća notifikacija nije i često vam se može dogoditi da propustite notifikaciju ili poziv.

 

Po pitanju društvenih mreža uređaj posjeduje Facebook, Instagram i Twitter aplikacije. Aplikacije rade očekivano dobro obzirom da se radi o flagship modelu, a tipična su samo zastajkivanja kod novog učitavanja sadržaja.  

E-mail i poruke

Uređaj posjeduje dvije mail aplikacije i to obje razvijene od strane Googlea jer poznata HTC Mail aplikacija je izostala i izgleda da je više nećemo vidjeti. Prisutne dvije aplikacije mogu poslužiti za sve vrste mailove i nećete pogriješiti s nijednom.

 

Aplikacija za poruke ostala je ista kao i prije sa svim svojim svojstvima. Poruke su grupirane prema kontaktima, a prikaz poruka za svaki kontakt  je u oblačićima. Moguća je personalizacija pregleda poruka, tj. mijenjanje boja oblačića, pozadine.

Procesor, memorija

Uređaj pogoni Snapdragon 820 čipset u kombinaciji s osmojezgrenim procesorom i 4 GB radne memorije. Od tih osam jezgri, njih četiri kucaju na 1,6 GHz, a preostale četiri na 2,15 GHz.

Uređaj posjeduje dvije verzije s prostorom za pohranu, 32 GB i 64 GB.

Uređaj podržava i memorijske kartice te ćete time vrlo lako proširiti memoriju za pohranu podataka.

Benchmark test

Benchmark testiranje smo odradili na dvije aplikacije, Vellamo i Antutu aplikacije. Prilikom testiranja na uređaju uz sve predinstalirane aplikacije bilo je instalirano nekoliko aplikacija koje smo koristili.

U Vellamo aplikaciji na dijelu testa određenom performansama uređaj je postigao 3793 bodova i smjestio se na sami vrh tablice.

U Antutu aplikaciji HTC One je postigao 139.145  bodova te se također smjestio na sami vrh tablice.

Baterija i trajanje

HTC 10 posjeduje bateriju jačine 3000 mAh. Baterija je već klasične veličine za današnje uređaje. Uređaj nažalost nismo imali dovoljno dugo da bi uspješno mogli isterstirati bateriju, no jedan dan korištenja ćete sasvim sigurno dobiti. Kada se baterija isprazni, punjenje je osjetno skraćeno zbog USB Type C priključka, koji može provući kroz port više struje, te se ovdje radi o jednom od najbrže punećih mobitela s kojim smo se susreli. Tokom punjenja, mobitel se također jače zagrijava, no i to je očekivano zbog metalne konstrukcije.

Multimedija, FM radio, glazba

Glazbeni player je razvijen od strane HTC-a i pruža više opcija i ugodniju reprodukciju. Glazbu je moguće pregledavati prema izvođačima, albumima, popisu svih pjesama, žanrovima, a uz to, moguće je i pretraživati unutar playera. BoomSound kako ga sada nazivaju uvijek je aktivan prilikom bilo kakve reprodukcije zvuka, bilo preko zvučnika ili slušalica. Uređaj posjeduje stereo zvučnik s subwooferom. Uređaj se može pohvaliti iznimnom kvalitetom zvuka jer je zvuk kristalno čist, osjeća se dubina zvuka i bass, te je i mnogo glasniji nego što smo navikli na mobilnim uređajima. Međutim, nestali su klasični boomsound zvučnici, koji su od M7 modela označavali stereo konfiguraciju s prednje strane. Iako kvaliteta nije u razini prethodnika, koji su uvijek uzimali krunu najboljih zvučnika na mobitelima, HTC 10 nedostatak punine zvuka nadoknađuje volumenom. Što se nas tiče, malena žrtva koja je rezultirala uklanjanjem ogromnih obruba oko gornjeg i donjeg dijela ekrana.

 

Uređaj posjeduje FM radio koji je doživio također maleni redizajn. Korištenje radija je jednostavno te je za lakši pristup moguće dodati radio widgete na početne zaslone. Za korištenje radija potrebne su slušalice.

Fotoaparat i video

Mobitel HTC 10 posjeduje 12-megapikselnu kameru s dvostrukom LED bljeskalicom dok je sekundarna kamera 5-megapikselna. Broj megapiksela već dugo nije indikator kvalitete slike pa je tako i na HTC 10.

 

Kako to biva na HTC-u opcija u aplikacija za kamere ima mnoštvo. Doduše, na automatskome načinu opcije su minimalne, no čim se prebacite na manualni način pojavljuju se opcije za balans bijele boje, ISO, kontrast, itd.

 

Kvaliteta fotografija je generalno dobra, no zna se dogoditi da fotografije ispadnu osrednje kvalitete. No, ako se poigrate s postavkama u Pro modu možete dobiti izvrsne rezultate.

Videosnimanje posjeduje novu opciju – hyperlapse. Opcija u principu služi ubrzavanju videa. Kvaliteta videozapisa je prosječna. Unatoč ponekad osrednjoj kvaliteti fotografija, kvaliteta fotografija je općenito bolja nego što smo navikli od HTC-ovih flagshipova u zadnjih par godina. Kaskanje za konkurencijom je minimizirano. Fotografijama pomalo nedostaje vjernosti boja i kontrasta, no još bitnije nedostaje im i karakterističan nedostatak senzora s prošlih modela, ljubičasto-ružičastog odsjaja u uvjetima slabijeg osvjetljenja. Nedostaje i Ultrapixel nazivlje, koje je rezervirano za prednju kameru, kojom se prave selfiji veće kvalitete od očekivanih.

 

Fotografirano s HTC 10

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469175263.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469175277.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469175293.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Uređaj donosi sve načine povezivanja osim infracrvenog porta koji se danas može naći samo na flagship uređajima. Uz standardne načine povezivanja, Wi-Fi s a/ac/b/g/n protokolima, DLNA za dijeljenje medijskog sadržaja, NFC, Bluetooth 4.0 te LTE.

 

Uređaj posjeduje samo Chrome internet pretraživač kojeg smo do sad imali prilike upoznati na svakom Android uređaju. Zahvaljujući Trgovini Play izbor internet pretraživača je velik.

Navigacija

Uređaj ne donosi neki novi navigacijski sustav. Dolazi s Google Maps navigacijom za čiji je rad potreban Internet, no moguće je i pohraniti dio karte za offline korištenje, koji ipak nije dovoljan za kompletno pokrivanje Republike Hrvatske.

Uredski paket

Uredski paket nije bogat, no sasvim je dovoljan za početno korištenje. Uz telefon dolazi Polaris Office aplikacija za pregled Office dokumenata.  Za kreiranje i uređivanje dokumenata možemo preporučiti besplatnu aplikaciju naziva Kingsoft Office. Uz ovu, prisutna je i aplikacija za pregled PDF dokumenata te aplikacija za bilješke.

Organizator i alarm

Organizator se nalazi u sklopu kalendara i omogućuje sinkronizaciju s Google računom i Microsoft Exchange ActiveSync računima. Kalendar je također doživio redizajn i na dnu nema trake s pregledom kalendara po mjesecima, tjednu ili pregledu obaveza već se nalazi na vrhu. Alarm je ostao nepromijenjen i nalazi se unutar sata.

Aplikacije i igre

Osim već opisanih aplikacija uz uređaj dolazi još nekoliko aplikacija, no za potpuno korištenje morat ćete posjetiti Trgovinu Play. Zahvaljujući svojim specifikacijama uređaj neće imati problem s pokretanjem zahtjevnih aplikacija i igri.

Cijena za HTC 10

Cijena telefona HTC 10 je 5.799,00 kn (srpanj 2016.), očekivano za flagship, no i nešto više od konkurencije. Na kupcu je da odluči da li mu je kvalitetna izrada kućišta dovoljan argument za izdvajanje veće sume spram konkurencije.

Cool faktor

Cool je dizajn uređaja i metal korišten u izradi.

Zaključak testa

HTC 10 je pravi pogodak tajvanske kompanije nakon dugo vremena. Poslušali su zajednicu, napravili su sitne promjene i sve najbolje od prijašnjih flagshipova stavili u desetku. Odlična kvaliteta izrade, super ekran, dobra kamera, izvrsne performanse su recept koji je HTC napokon shvatio i upakirao u jedan uređaj.

 

 

Plus

+ izrada

+ zvuk

+ ekran

 

Minus

- osjetljiv na ogrebotine

- nije vodootporan

Konkurencija - Samsung Galaxy S7

Vječiti su konkurenti pa tako i ovaj put. Samsung je nešto ranije izbacio svoju perjanicu za ovu godinu i možemo reći da je najveće razlika između ova dva modela to što je Galaxy otporan na vodu i prašinu.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469175317.jpg

Konkurencija - Apple iPhone 6s

Iako je posve druga platforma iPhone je uvijek direktan konkurent Android flagshipima. Dvoboj se uvijek svede na vlastitu preferenciju.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1469175330.jpg

 

 

 

Komentari

HtcFan

26. kolovoza 2016 - 17:21 Prijavi neprimjeren komentar

Snapdragon 820 je 4 jezgreni

Odgovori